Doların Üzerindeki Semboller ve Anlamları

Doların Üzerindeki Sembollerin Anlamları

Amerikan doları ile ilgili bir çok şey duymuşsunuzdur. En çok söylenen ve doğru olma olasılığı yüksek olan söylenti masonik simgeler olduğudur. Gerçekte ne anlama geldiğini hep merak etmişizdir.

Amerikan doları üzerinde bulunan bitmemiş piramit, 13 rakamı, tepedeki göz (her şeyi gören göz), ok ve zeytin dalı, ANNUIT COEPTIS ve mühürler ile ilgili tarihçiler ne diyor ona bakalım.

Tarihçilerin bu semboller hakkındaki düşünceleri;

Bitmemiş Piramit;

dolar sembolleri bitmemis piramit

İnşa edilmekte olan dev bir yapıt. Piramit zaten mutlak gücün simgesi. Evrensel bir anlam taşıyor. Uzaya açılan kapı. Amerikan ulusu, piramit gibi inşa ediliyor anlamında kullanıldı.

13 Rakamı;

dolar sembolleri 13 rakami

Bitmemiş piramidin merdivenindeki basamak sayısı. Amerikayı o dönemde oluşturan kolonilerin sayısı. Ama aynı zamanda ülkeyi yöneten 13 aileyi de sembolize ettiği iddia ediliyor.

Tepedeki göz;

Piramitin tepesinde yer alıyor ve “her şeyi gören göz” olarak biliniyor. ABD’nin günümüzdeki konumunu çok iyi özetliyor. 1776’da düşünülmüş olması ayrıca önem taşıyor.

Ok ve Zeytin dalı;

dolar sembolleri ok ve zeytin dali

Amerika’nın dünyaya mesajı: Barış isteriz ama gerektiğinde savaşırız. Kartal ise hızın, çevikliğin veözgürlüğün sembolü. ABD iki “büyük mühür” kullanıyor. Barış zamanında kartal, zeytin dalına bakıyor, savaş zamanında oklara.

ANNUIT COEPTIS;

dolar sembolleri ANNUIT COEPTIS

Gözün üzerinde ve kartalın kalkanında yer alıyor. Latince bir sözcük. “O (tanrı ya da kader) bizi (yaptıklarımızı) onaylıyor” anlamında. Kartalın kalkanında yer alıyor.

Mühürler;

dolar sembolleri muhurler

ABD iki büyük mühür kullanıyor. Barış zamanında kartal zeytin dalına bakıyor, savaş zamanında oklara.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 56 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status