Dombıra Nedir?

Dombıra bugünlerde kendisinden oldukça fazla söz ettiriyor. Peki bu Dombıra nedir? Nasıl oluyor da bu kadar dillere düştü ve oldukça fazla konuşulmaya başlandı.

Tezeneli çalgılar grubundan olan Dombıra, Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan, Afganistan, Çin gibi Türklerin yaşadığı tüm ülkelerde ve en çok da Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan ve Afganistan gibi Orta Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir çalgı.

Türklerde kopuzdan sonra bilinen en eski telli çalgı ve kopuzdan türediği sanılıyor. Dombıra orta Asya’nın diğer kadim telli çalgılarıyla ortak özelliklere sahiptir.

Farklı bölgeler arasında çeşitlilik gösterir. Telleri geleneksel olarak liflerden yapılsa da, modern Dombıralarda genellikle naylon teller kullanılır. Gövdesi ahşaptır. Türkistana ait Dombıralarda perde bulunmaz.

Tek parça odundan oyularak sapı ve gövdesi yapılır. Çalınırken genellikle gövdesine vurularak ritimler elde edilir. Aletin sırtında ses çıkması için küçük bir delik bulunur. Dışı vernikleme, cilalama gibi kaplamalar yapılmaz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 224 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status