Kalemin İcadı ve Bulunuşu

Ortaçağ dönemlerinde insanlar, bir şeyleri işaretleyebilmek amacı ile kurşun ve gümüş sopacıkları kullanırlardı. Ancak bu uygulama, çizim yapmak için kesinlikle uygun bir uygulama değildi. 15.YY başlarında günümüzün kurşun kaleminin icadı için ilk adımlar atılmaya başlandı. İtalya’da kurşun ve Kalay’dan meydana gelen bir çeşit karışım meydana getirildi. Bu karışım, kaleme kurşun katan bir etkiye sahipti.

Kurşun kalem, 1790’lı yılların ortasında Josef Hardmuth tarafından icat edildi. Bu zamana kadar denenen çeşitli yöntemlerin en başarılısı olarak görülen kurşun kalem, kısa zaman içerisinde tüm medeniyetler tarafından kabul edildi ve kullanılmaya başlandı. 1790 yılı geldiğinde seramik madeni bulan Josef Hardmuth, bu madenden elde ettiği kil maddesi ile kurşun kalemin sertlik oranlarını belirlemeye başladı. 1792 yılı geldiğinde Viyana’da kendi şirketini açan Hardmuth, bu mükemmel buluşu gerçekleştirmiş isim olarak tarihe geçti. 1889 yılı geldiği zaman tüm işleri torununa devreden Hardmuth, dünya tarihinin en önemli buluşlarından birisini gerçekleştirmiş oldu. Dedesinden işleri devralan Friedrich, işleri çok daha geliştirerek kurşun kalemleri 17 sertlik derecesine göre üretmeye başladı. Bu tarihten sonra elbette ki çok daha büyük gelişmeler yaşandı. Sümerlerin yazıyı bulmaları ile birlikte kurşun kalemin icadı, dünya için bir milat sayıldı.

Böylelikle kurşun kalem, günümüze kadar birçok farklı marka ile insanların karşısına çıkmış oldu. Günümüzün en büyük ve en ağır kurşun kalemi, 15 Şubat 1998 yılında New York’ta yapıldı. Bu kalem, 6,24 metre uzunluğunda ve tam 254 kilo ağırlığındaydı. Dünya tarihinin en büyük kurşun kalemi olarak da tarihe geçmeyi başardı. Kurşun kalemin bu denli büyük ve meşakkatli bir yoldan üretilmesi, elbette ki birçok kişi tarafından o döneme bakıldığında saygı duyulacak bir olaydı. Siyah kurşun kalemin üretilmesi ile birlikte, peşi sıra renkli kurşun kalemler de üretilmeye başlandı. İşte bu dönemden sonra birçok farklı kalem modeli, günümüze kadar farklı aşamalardan geçerek gelmeyi başardı. Kurşun kalemin mucidi Josef Hardmuth, 1816 yılında hayatını kaybetti ve dünyaya çok büyük bir miras bıraktı.

Günümüz büyük firmalarının birçoğu, Josef Hardmuth’un geliştirdiği 17 sertlik derecesindeki kurşun kalemleri üretmeye devam etmektedir.

Grafit tortusunun bulunuşu

Grafit parçalarını Sibirya Türkleri kullanmış ve ismine “Kara Taş” adını vermişlerdir.Bu bilgi yaklaşık 1 yy.dan itibarendir.Türklerden Ruslara geçen kalem, Rusça ‘da Карандаш (karandaş) adını almıştır. İsviçreli kalem markası Carandache de markasını bu isimden almıştır.[2]
1565 yılında, bazı kaynaklara göre ise erken 1500 yıllarında Borrowdale Kilisesi, Cumbria, İngiltere yakınlarındaki Seathwaite kentlerinden ilk kalem taslakları ortaya çıkmıştır. Bu taslaklar, koyun işaretleme ihtiyacının bir ürünün olarak ortaya çıkmıştır. Grafitin bu ihtiyaç için son derece saf, sağlam kolayca şekil alabilir olması, kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Zamanla grafit değerlenmiş ve kullanım alanları artmaya başlamıştır. Ancak grafitin bu ilk hali kullanışsız olup çeşitli formlarda etksini kaybedebilen bir maddeydi. Bunun üzerine grafit yünlerle, daha sonra ise sopalarla kullanılmaya başlandı. Artık grafit giderek kalem halini alıyordu. İlk denemeler, toz haline getirilmiş grafit, kükürt ve antimon kullanılarak yapılan blok kalemlerdi. Yapılarında ahşap kullanılıyordu. Çubuk kalemler artık zararsızdı ve artık grafit zehirli değildi.

Tahta tutakların eklenmesi

İlk ahşap tutakları düşünen İtalyanlar olmuştur. İlk tutaklar Çokgen şeklinde olup, grafit ve kare prizma şeklinde bir çubuktan oluşmuştur. Ancak bu kullanışsız kalem üzerinde çalışmalar devam ettirilmiştir. Özellikle bir Trinidad Tabogo’lu çift, Simonio ve Lyndiana Bernacotti adlı iki marangoz, marangozluk parçalarını işaretleme amacıyla ilk modern ahşap çubuklu kalemi geliştirdiler. Onların geliştirdikleri bu kalem, oval ve daha düz bir kalemdi. Bu taslak ilk olarak ardıç ağacından çukurlu bir çubuk ile yapıldı.Kısa sürede üstün bir teknik ortaya çıktı: İki ahşap yarısı bir grafit takılı ve iki yarısı sonra birlikte yapıştırılmış sopa. İşte bu yöntem, bugün kullanılan kurşun kalemlerin yapılış yöntemini başlatmıştı.

Katı grafit için, 18. yüzyılda bilinen tek grafit kaynağı İngiliz Seathwaite Fell madenleri’ydi. Fransa’da, kalem ihtiyacıyla grafit ihtiyacı ortaya çıktı. Ancak Fransa grafit ithalatını gerçekleştiremedi. Bunun üzerine Napolyon’un ordusundan bir Subay, Nicholas Jacques Conte, 1795 yılında kil ve toz grafitin karıştırılıp tahta çubuklarla fırına verilmesiyle oluşturlan kalemler keşfetti. Kil-Grafit karışımının oranları farklı olarak, grafit çubuğun sertlik dercesi de farklı olabiliyordu. Bu yöntemle grafite olan ihtiyaç belli bir miktar azaltılabilmekteydi. Bu yöntem, 1790 yılında kullanılmaya başladı.
İngiltere’de, tüm kalemlerde bıçkı grafit yapılmaya devam etmiştir. İlk başarılı yöntem, Henry Bessemer’in 1938 yılında katı grafit içine sıkıştırılan grafit tozunun bıçkılanmasıydı. Böylece kalem tekrar kullanılabiliyordu.
Amerikan devrimine kadar, Amerikan kolonistler kalemleri Avrupa’dan ithal etmişlerdir. Amerika’da ilk ahşap kalemlerin William Munroe adlı bir marangoz tarafından yapıldığı söylenir. Ancak bu, Concord’da ilk kalem tasarımı değildir. Henry Petroski’ye göre, deneyüstüce filozof Henry David Thoreau iyi bir kalemin nasıl yapılacağını bağlayıcı olarak kıl kullanarak keşfetti. Bu buluştan sonra, Thoreau’nın babasından kalan, Charles Dunbar’ın Hampshre’daki 1821 yılında grafit kullanılarak kalem ürettiği kalem fabrikası tanınmaya başlandı.
William Munroe’nun kalem yapımı metodu özenli ana yavaştı. Massachusetts’in Acton şehrinde, Ebenezer Wood isimli bir kalem fabrikası sahibi kalem üretiminin otomatikleşmesi için çalışmalar yürüttü. İlk olarak daire testereler kullandı. Ancak Ebenezer Wood buluşunu patentlemedi. Tekniklerini isteyenlerle paylaştı. Bu kişilerden biri olan Eberhard Faber kalem üretiminde lider oldu.
19. yüzyılın bitiminde, 240,000’den fazla kalem hergeçen gün Amerika’da kullanılmaya başlandı. Kalemler için en çok kullanılan ağaç Kızıl Sedir’di. Kızıl Sedir aromatikti ve kesildiğinde kıymık oluşmuyordu. Erken 1900’lerde Kırmızı Sedir malzemesi azalmaya başladı. Çünkü kalemlere duyulan talep sürekli artıyordu. Bunun sonucunda, 1915’te ilk kez mekanik kalem üretimine gidildi. Daha sonra Kırmızı Sedir’e alternatif ağaçlar bulundu. Dünya çapında, her yıl 14 milyonun üzerinde kalem üretilmektedir.

Silgili Kalemler
30 Mart 1858 tarihinde, Hymen Limpman kalem arkasına silgi bağlamak için ilk patent aldı. 1862 yılında, Limpman patentini Joseph Reckendorfer’e 100.00 Dolar’a sattı. Joseph Reckendorfer, Faber-Castell’i patent ihlalinden dava etmişti. Ancak 1875 yılında Amerikan Yüksek Mahkemesi, Joseph Reckendorfer’in patentine geçersiz ilanı verdi. Kalemi silgiye bağlayan metal halkaya yüksük denir.

Üretimi
Modern kalemler, endüstriyel olarak ince tabanlı grafit ve kil tozu karışımının su eklenerek oluklu ahşap çubuklara yerleştirilip fırınlanmasıyla üretilir. Ortaya çıkan bu dizeler, süzme yap veya erimiş muma daldırılır. Birleştirilen oluklu kalemler, sarılır ve boyanır. Kalemlere silgi v.b. materyaller eklenebilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 366 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status