Kalkan Nedir? Kalkanın Yapısı ve Türleri Nelerdir

Kalkan eski dönemler de savaşçıların kendilerini korumak için kullandıkları bir savunma aracıdır. Öyle ki yaşamla ölüm arasında yer alan ince çizgide denilebilir. Kalkanın süsleme işçiliği Türkiye sanatlarında önemli bir yere sahiptir.

Kalkan ve Yapısı:

Kalkan silahların icat edilmesinden önce düşmanların vurucu, delici ve kesici silahlarına karşı kendilerini korumak için kullandıkları ve deriden,madenden, gergedan, fil derisi, jüt, kaplumbağa kabuğu, kamış, ağaç kabuğu gibi malzemelerden yapılmış köşeli veya yuvarlak olarak çeşitli şekilleri bulunan bir savunma aracıdır. Daha çok sol elle tutulmasının yanı sıra nadiren kılıcı sol eliyle kullananlar sağ eliyle tutarlar.

Kalkan Çeşitleri:

Yapıldığı malzemeye göre çeşitli isimlere sahip olan Kalkanın demir olanlarına “hacefe”, çelik kalkanların yuvarlak olanına “yaleb” denirdi. Bir başka çeşidinin adı “matrak” idi.

Topların yapılıp savaş alanlarında kullanılmasından sonra başındaki personelin zarar görmemesi için yapılan sağlam siperlere de kalkan adı verildi. Günümüzdeki klasik toplarda, top mürettebatının, atılan top, roket ve diğer silah mermilerinden zarar görmemesi için kalkanlar kullanılmaktadır.

Kalkan kelimesi diğer ilim dallarında çeşitli manalarda kullanılmaktadır. Astronomide ısı kalkanı, uydunun atmosfere girerken ısı etkisinden korumak için kullanılan elemandır. İnşaata kalkan duvarı, çatıların eğik yüzlerini desteklemek gayesiyle yapılmış mimari eleman. Denizcilikte ise, gemilerde baştan gelen dalgaların güverteye girmesini engelleyen kısım manalarında kullanılmaktadır.

Kalkanın Sözlük Anlamları:

  •  Oktan ya da kılıçtan korunmak için savaşçıların kullandığı korunmalık.
  •  Koruyucu.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 210 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status