Matematik Proje Görevi Konuları 8. Sınıf

Sponsorlu Bağlantılar

Matematik dersi proje görevi konuları 8. sınıf

 

KONULAR PROJE ADI AÇIKLAMA

 

 

 

SAYILAR

Yurt dışına 3 aylık gezi Gezmek istedikleri bir ülke ile ilgili açıklama yapıp kalacakları ve gezecekleri yerleri belirleyerek gezi bütçesi oluşturma.
Bir akvaryum yapalım Nasıl bir akvaryum istediklerini (dekorasyon,içindeki balıklar,toplam maliyet, yıllık giderlerin hesaplanması vb.)belirleyerek maketinin yapılması.
Tarih Şeridi Matematikteki önemli buluşların ve gelişmelerin üzerinde gösterildiği pano hazırlama.
Eski sayılar Eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemlerin araştırılması.

 

 

 

 

 

 

GEOMETRİ

Okulumuzdaki boş alanlardan nasıl yararlanalım? Okuldaki kapalı veya açık boş alanları okul ihtiyacına göre yeniden düzenlenmesi, plan ve maketlerinin hazırlanması.
Kaç araba alır? Okulumuzun ön bahçesinin krokisi çizilmesi, otopark olarak düşünüldüğünde maksimum kaç otomobil alacağının belirlenmesi.
Güneş sistemi Güneş sisteminin boyutlarının ve elemanlarının incelenmesi, güneş sistemi modelinin yapılması.
Bir akvaryum yapalım Nasıl bir akvaryum istediklerini (dekorasyon, içindeki balıklar, toplam maliyet, yıllık giderlerin hesaplanması vb.)belirleyerek maketinin yapılması.
Hacim Farkı Kuru bakliyatın pişmeden önce ve sonraki hacim farklarının hesaplanması.
Arılar Arı türlerinin araştırılarak, “Bir arı kovanında ne kadar petek olur? Bunlardan ne kadar bal çıkar? Geometrik olarak petekler kare şeklinde olsaydı bal miktarındaki değişim ne yönde olurdu?” vb soruların cevaplandırılması.

 

 

 

 

CEBİR

Ünlü Türk Matematikçiler Ünlü Türk Matematikçilerin yaşamları ve matematiğe kazandırdıkları ile ilgili pano ve sunum hazırlanması.
Yurt dışına 3 aylık gezi Gezmek istedikleri bir ülke ile ilgili açıklama yapıp kalacakları ve gezecekleri yerleri belirleyerek gezi bütçesi oluşturma.
Güneş sistemi Güneş sisteminin boyutlarının ve elemanlarının incelenmesi, güneş sistemi modelinin yapılması.
Röportaj Çevremizden seçtiğimiz (aile bireyleri de dahil olmak üzere) 10 kişinin işte, evde, nerelerde ne kadar matematik kullandıkları ile ilgili röportajların sonuçlarının sunumları.

 

 

ÖLÇME

Tebeşir Sorunu Sınıfımızın bir aylık tebeşir masrafı ve bunun üzerinden okulun bir yıllık tebeşir masrafının tahmini hesaplanması.
Haftalık yemek listesi hazırlayalım Günlük kalori miktarları göz önünde bulundurularak aldığımız mineraller yağlar ve proteinlerin miktarlarının belirlenmesi.

 

 

 

 

 

 

İSTATİSTİK VE GRAFİKLER

Sınıf istatistikleri Okulumuzun 6,7,8. sınıflarının istatistiklerini çıkarma ve grafik ile gösterme.
DİE ile ilgili araştırma Kurumla ilgili araştırma yapılarak bize faydalarının belirlenmesi. İstatistikte matematiğin nasıl kullanıldığını gösteren bir örneğin hazırlanması.
Faturalar Evinizin 3 aylık su, elektrik, telefon, doğalgaz vs. tüketim miktarları, ortalama miktarlar ve bunların tabloları ile 1 yılın tahmini fatura gideri.
Trafik Kavşaktan geçen araçlarla ilgili inceleme.
Tren, Vapur, Uçak, Deniz Otobüsü Tarifeleri Toplu taşıma araçlarının tarifeleri ve yolcu yoğunlukları ile ilgili mod, medyan ve aritmetik ortalama hesaplamalarının yapılması. 
Marketleri Araştıralım Temel gıda maddelerinin dört farklı marketteki fiyatlarının karşılaştırılması, bunların grafik ile izah edilerek en ucuz marketin tespit edilmesi.
Apartmandakilerin yaşlar ve cinsiyetleri Yakın çevredeki 5 aile ile görüşülerek cinsiyet ve yaş aralığına göre istatistiklerinin ve grafiklerinin hazırlanması.

 

ORAN ORANTI VE YÜZDE HESAPLARI

Yıllık enflasyon Yıllık enflasyonun dört kişilik bir işçi ailesinin bütçesi üzerindeki etkisi.
Yıllık enflasyon Temel gıda maddelerinin önümüzdeki yıl fiyatlarının tahmini olarak hesaplanması.
Yıllık Bütçeniz Haftalık, aylık ve yıllık giderlerin hesaplanarak artırılan paranın likit fonla ya da faiz ile bir yıl sonundaki değişimi.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status