Pisa Kulesi Neden Eğridir?

Pisa kulesi Dünyanın en önemli eserlerinden bir tanesidir. Bu eserin ilginç bir yanı var. O ilginç yanı ise biraz eğik olmasıdır. Pisa kulesi İtalyanın en önemli turist çeken eserlerinden bir tanesidir. Bunu da bu kadar ünlü yapan şey eğri olmasıdır.

Pisa Kulesi yapımına başladıktan sonra bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

Pisa Kulesinin tepesine tam 294 basamak çıkarak ulaşabilirsiniz. Tepesinde tam 7 çan bulunur çünkü bir çan kulesi olarak tasarlanmıştır. Yapımına 1173 yılında başlanan Pisa Kulesinin ilk iki katı tamamen normaldir ancak 3. kat inşa edilirken kulenin eğilmeye başladığı görülür. Bunu farkeden mimar çeşitli yollar denesede ne yazık ki başarılı olamaz. Bu eğimin sebebi olarak inşa edilen toprağın elverişsiz olması gösterilir.

O dönemde yaşanan savaşlar nedeniyle yapımı yüzyıl gibi ciddi bir zaman aşımına uğrar. 1272 yılında tekrar yapımına başlanır ancak eğim konusunda kimse birşey yapamamaktadır. 1370 yılında 60 metre yüksekliğe ulaşan Pisa Kulesinin eğriliği üzerine ilerleyen teknoloji ile tekrar tekrar araştırmalar yapılmış ve son olarak toprak katmanları incelenmiştir.

Toprak katmanlarının incelenmesi ile birlikte yer altı sularının killi toprağı alıp götürdüğü bununda eğime neden olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 189 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status