Scarlett Johansson Kimdir? Hayatı, Biyografisi, Kariyeri ve Filmleri

Scarlett Johansson, 22 Kasım 1984 ABD New York doğumludur. Scarlett Johansson  BAFTA ödülü sahibi Danimarka asıllı Amerikalı oyuncu. 1998 yılında oynadığı Atlara Fısıldayan Adam filmindeki rolü ile çıkış yaptı. Daha sonra Hayalet Dünyası (Ghost World), Bir Konuşabilse (Lost in Translation) ve İnci Küpeli Kız (Girl with a Pearl Earring) gibi filmlerde rol aldı. 2003 yılında iki Altın Küre adaylığı kazandı.

Scarlett Johansson, 1984 yılında New York City’de doğdu. Babası, Karsten Johansson Danimarkalı bir mimar, dedesi Ejner Johansson ise senaryo yazarı ve yönetmendi. Annesi Melanie Sloan ise Polonyalı Aşkenaz bir yapımcıdır. Kardeşi Vanessa Johansson da bir aktristir. Diğer erkek kardeşinin ismi Adrian’dır. Ve ondan üç dakika sonra doğan Hunter Johansson isminde bir ikiz kardeşi vardır. 27 Eylül 2008 tarihinde ülkemizde yayınlanan “Two Guys and a Girl” dizisindeki Berg ve Blade II’de rol alan Ryan Reynolds ile Kanada’da aile arasında düzenlenen bir törenle evlendi.Ancak Ryan Reynolds’ın Sandra Bullock ile görüntülenmesinden sonra boşandılar.

Kariyeri:

Sinema Kariyeri

Film kariyerine 1994 yılı yapımı North filmi ile başladı. O yıllarda Home Alone 3 , Little Girl, Manny & Lo , If Lucy Fell gibi birçok filmde rol aldı. 1998 yılında Robert Redford ve Kristin Scott Thomas ile birlikte kamera karşısına geçtiği The Horse Whisperer filmi, ve 2001 yılı yapımı Ghost World filmi ile birlikte tanındı.
2003 yılında Lost in Translation ve İnci Küpeli Kız filmlerinde yer aldı.Lost in Translation ile Venedik Film Festivalinde En İyi Aktris ödülü aldı. Aynı yıl bu iki film ile iki ayrı Altın Küre adaylığı kazandı. Aynı şekilde En İyi Aktris dalında iki ayrı adaylığı olduğu BAFTA’yı Lost in Translation ile birlikte aldı.
Haziran 2004’de Akademi Ödülleri’ni dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne katılmak için davet aldı. O yıl The Perfect Score, In Good Company ve A Love Song for Bobby Long filmlerinde rol aldı. A Love Song for Bobby Long filmi ile bir kez daha Altın Küre’ye aday gösterildi.
2005 yılında Ewan McGregor ile birlikte bir Michael Bay filmi olan The Island filminde rol aldı. Aynı sene Woody Allen’ın yönettiği Match Point filminde yer aldı ve bu filmdeki rolü ile Altın Küre’ye En İyi Yardımcı Aktris dalında aday gösterildi. Ayrıca Hollywood’un genç yetenekleri arasında gösterilmektedir.

Tiyatro Kariyeri

Scarlett Johansson’un tiyatro sahnesine ilk çıkışı henüz küçük yaştayken Sophistry oyununda oldu. 2009 yılında, Arthur Miller tarafından yazılıp Gregory Mosher tarafından yönetilen ve Liev Schreiber ile başrolü paylaştığı A View from the Bridge oyununda Catherine Carbone rolünü oynadı. Johansson bu rolüyle 2010 En İyi ‘Seçme’ Kadın Oyuncu dalında Tony Ödülü’nü kazandı.

Filmleri

Film Rol
North Laura Nelson
Just Cause Kate Armstrong
  Manny & Lo Amanda
If Lucy Fell Emily
Home Alone 3 Molly Pruitt
The Horse Whisperer Grace MacLean
My Brother the Pig Cathy Kaldwell
The Man Who Wasn’t There Rachael ‘Birdy’ Abundas
An American Rhapsody Zsuzsi/Suzanne Sandor
Ghost World Rebecca
Eight Legged Freaks Ashley Parker
İnci Küpeli Kız Griet
Lost in Translation Charlotte
In Good Company Alex Foreman
A Love Song for Bobby Long Pursy Will
The SpongeBob SquarePants Movie Mindy
The Perfect Score Francesca Curtis
Match Point Nola Rice
The Island Jordan Two Delta/Sarah Jordan
The Prestige Olivia Wenscombe
The Black Dahlia Katherine ‘Kay’ Lake
Scoop Sondra Pransky
A Good Woman Meg Windermere
The Nanny Diaries Nan
The Other Boleyn Girl Mary Boleyn
Vicky Cristina Barcelona Cristina
The Spirit Silken Floss
He’s Just Not That Into You Anna Taylor
Iron Man 2 Natasha Romanoff / Kara Dul
The Avengers Natasha Romanoff / Kara Dul
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 46 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status