Sınavda Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler hakkında yapılan çeşitli araştırmalardan yola çıkarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. İşte sınavda başarılı olmanın püf noktaları ve ipuçları.

Başarılı Sınavın Püf Noktaları

İlk önce başlamak istediğiniz bölümü hızla gözden geçirin:
Bir bölüme başlamadan önce hızlı bir şekilde göz atın. Başlayacağınız bölümü cevaplamadan önce 10 saniyenizi o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmeye ayırırsanız, testin yapısındaki ve soru sayısındaki değişikliğe karşı uyanık olursunuz.

Hız ve isabeti uyum içerisinde kullanın:
Çok hızlı çözüp hata yapmaktan ya da her soru üzerinde fazla zaman harcamaktan kaçınmaya çalışın.

Bir soruda fazla zaman harcamayın:
Bir soru üzerine makul bir zaman harcadığınız ve doğru olduğuna inandığınız bir çözüme ulaşamadığınız durumlarda, soruyu inat etmeden geçmelisiniz. Ancak bu “sorunun zor olduğunu hissettiğiniz anda bırakın” anlamına gelmez. Ayrıca herhangi bir soruyu üzerinde zaman harcamak gerektiği ya da karışık gözüktüğü için otomatik olarak atlamayın.

Zihninizi sadece sınava verin:
Eğer bölümler arasında kısa bir dinlenme aralığı vermenize imkan varsa zihninizi programlı bir şekilde dinlendirin ve bu süreyi aşmayın:Bütün bir sınav süresince dikkatinizin hiç eksilmeden devam etmesi mümkün değildir. Zihnin yorgunluğunu hissettiğiniz zaman kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın ve alnınızı, şakaklarınızı ovarak 15 saniye gibi bir süreyi zihninize ihtiyacı olduğu molayı vermek için kullanın. Böylece zihninizin dağıldığı süre içinde cevapladığınız soruları dikkatsizlikten yanlış yapmaktan kaçınmış olursunuz.

Cevap kağıdındaki kutucukları tam doldurun ve koyu olarak işaretleyin:
Cevap kağıdında makinenin yanlış okumasına sebep olacak her türlü işaretten kaçının. Her soru için sadece bir tek cevap işaretleyin.

Cevaplarınızı cevap kağıdına gruplar halinde kodlayın:
Her soru için soru kitapçığından cevap kağıdına, cevap kağıdından soru kitapçığına gidip gelmek ciddi bir zaman kaybıdır. Ayrıca dikkatin yoğunlaşmasını kesen önemli bir engeldir. Bu nedenle grup grup kodlama yapmak daha yararlı olabilir. Kodlama süreleri zihninizi dinlendirmek için kullanacağınız bir dinlenme aralığı olarak da kullanılabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat / Yaşam - 596 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status