Araba Boşta mı Yoksa Viteste mi Çok Yakıt Yakar, Tüketir?

Günümüz şartlarında araba sahibi olmak herkesin hayallerinden birisidir. Kendi arabam olsun ve kimseye minnet etmeden yada dolmuş ve otobüs kalabalığından kurtulayım diye ister. Tabir araç alırken daha uygun fiyatlı ve az yakanı olması ilk tercihler arasında yer almaktadır. Ancak aracın az yakanını aldıktan sonra da dikkat etmek gerekir. Çünkü aracı bilinçsiz şekilde kullandığımızda her araca zarar verir hem de daha çok yakıt tüketir.

Araç kullanırken en çok merak edilen durumlardan birisi de araç viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakıt tüketir. Mesela aşırı şekilde gaza yüklenilmesi ve ani fren yapmak daha fazla yakıt tüketimine neden olur.

araba-bosta-mi-yoksa-viteste-mi-cok-yakit-yakar-tuketir

Aracın yakıt tüketimi ile ilgili olarak merak edilen konuların başında “Araç viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar’’. Bu konu ile ilgili çokluca yorumlar var. Genel kanı motor çalıştığı zaman fazla yaktığıdır. Ancak gerçek olan tam tersidir. Yakıt tasarrufu yaparken yapılan yanlışlar sadece vites ile ilgili değildir.

Şunu belirtmekte fayda var ki hareket eden aracı boşa almak yanlış ve riskli bir durumdur. Özellikle ağır tonajlı araçlar yokuş aşağı inerken boşa alırken frenleyici etkiden kurtulur. Vites ve yakıt tasarrufu birbiriyle yakın ilişkilidir. Vitesi düzgün kullanmamak yakıt kullanımını artırmaktadır. Hareket halinde aracı boşa almak güç iletimi parçası olan şanzımanı devreden çıkarır. Araç boşa alınınca pistonlar bir süre hareket eder ve sonra tekrar ateşleme yapmaktadır. Videti boşa alırken yakıt tüketiminin artması bundan kaynaklanmaktadır.

Vitesi boşa almak yerine normal devrinde kullanmak motoru kendi kendine çalışmaktan ve aşırı hızlanmasını önleyecek. Yani araç vitesteyken yakıt tüketimini oldukça düşürecek. Ayrıca araç vites halindeyken frene daha az yük binecek. Rampa yukarı çıkarken vites kaçta ise inerken de aynı viteste olsun.

Sonuçta araç vitesteyken hem daha az yakmaktadır ve sizin güvenliğiniz için de önemli bir unsur olmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Otomobil - 338 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status