Araç Kliması Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yaz sıcaklarında aracınızla yolculuk yaparken en büyük yardımcıdır klima. Uzmanlar araç klimalarının daha verimli bir şekilde kullanılması için uyarılarda bulunuyorlar. Araç klimaları kış aylarında çalıştırılmıyor.Ama en az haftada bir kereliğe mahsus 10-15 dakika çalıştırılarak devri daim yapması sağlanmalıdır.

Gaz filtresi değiştirilerek gaz seviyesi kontrol edilmeli. Filtrenin üzerindeki küçük pencereden gaz akışı ve hava kabarcığı olup olmadığına bakılmalı. Akış sürekliyse problem yok demektir; ancak gazın içinde hava kabarcıkları varsa, gaz dolum zamanı gelmiştir. Gaz azalmışsa klima sık sık çalışıp durur, gaz yoksa hiç çalışmaz.

Klimaların daha verimli olması için araç sahiplerinin şunlara dikkat etmeleri gerekiyor;

 • Araç klimaları kış aylarında çalıştırılmıyor.Ama en az haftada bir kereliğe mahsus 10-15 dakika çalıştırılarak devri daim yapması sağlanmalıdır.
 • Gaz filtresi değiştirilerek gaz seviyesi kontrol edilmeli.
 • Filtrenin üzerindeki küçük pencereden gaz akışı ve hava kabarcığı olup olmadığına bakılmalı. Akış sürekliyse problem yok demektir; ancak gazın içinde hava kabarcıkları varsa, gaz dolum zamanı gelmiştir. Gaz azalmışsa klima sık sık çalışıp durur, gaz yoksa hiç çalışmaz.
 • Klima sistemi bakımı ihmal edilmemesi gerekir. Yırtılan bir hortum veya delik bir petekten girebilecek su veya çamur, kompresöre ve diğer parçalara zarar verebilir.
 • Güneş altında kalan otomobil çok ısınır. Böyle durumlarda klima çalıştırmadan önce pencereleri açıp otomobil içine hava akışı sağlanmalıdır.
 •  Sürekli soğutma çalıştırmaktansa, içerisi istenildiği kadar soğuduktan sonra sadece içerideki hava devridaim ettirilmelidir. Bu sayede yakıt tasarrufu da sağlanmış olur. Klima kullanılmaya başlanacağı sıcak aylardan önce kondanser peteklerindeki kışın biriken çamur temizlenmelidir. Böylece soğuma daha kolay gerçekleşecektir.
 • Gaz dolumu yapılırken doğru gazın kullanılmasına dikkat edilmelidir. Eski klimalarda kullanılan Freon 12 gazı, R13a gazını kullanan yeni klimalara konulursa, ya da tam tersi yapılırsa, tamiri pahalıya çıkan arızalar meydana gelebilir.
 • Klimanın verimli çalışmasında nemin az veya çok oluşu, aracın rengi, yolcu sayısı, camların renkli veya renksiz oluşunun etkili olduğunu unutmamalısınız.
 • Motor soğutma devresi sık sık kontrol edilmelidir, çünkü kilma çalışırken  motor sıcaklığı daha fazla artar.
 • Yoğunlaştırıcı ve radyatörün temizlik durumu sık sık kontrol edilmeli ve önüne herhangi bir ekran koymamalıdır.
 • Klima çalışırken aracın altına akan sudan endişelenmemelidir. Bu su buharlaştırıcıda yoğunlaşan havanın neminden kaynaklanmaktadır.

 Önemli:

Yılda bir kez klima sistemini ve soğutucu gaz şarjını kontrol etmek gerekir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Otomobil - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status