Hava Yastığı Nedir?

Ülkemizde her gün meydana gelen ölümlerin en büyük nedeni şüphesiz ki trafik kazalarıdır. Kazaların sebepleri her ne kadar kurallara uyulmamasından meydana gelse de, bazen kaderin önüne geçilemiyor. Fakat arabalarda bulunan hava yastıkları sayesinde sürücüler kazaları az yara ile atlatması mümkündür. Arabalar da bulunan ve şoförün kaz yapması durumunda oluşacak tehlikelere karşı riski en aza indirmeye yarayan ve otomatik olarak kendi kendine şişen bir yastık olan hava yastığı oldukça önem arz etmektedir.

Hava Yastığı Nedir?

Hava yastığı kaza anında şişerek sürücüleri korumaya yarayan bir sistemdir.

hava-yastigi-nedir

Hava Yastığının Yapısı:

Hava yastıkları ince naylon ya da iplikten yapılmıştır. Direksiyon ve konsolda sarılı şekilde barındırılırlar. Çarpışma anında saniyenin onda biri hızda şişerek sürücü ve yolcuları korur. Hava yastığının harekete geçmesi için otomobilin ön kısmında bir sensör bulunur. Tehlikeyi hava yastığına bildiren bu sensördür.

Sensör’ün çalışma mantığı ise; araç sert cisme temas ettiğinde (eşik hız veya üstünde) sensör durumu algılar ve hava yastığının şişmesi için sodyum azide bileşiğinin bulunduğu ortama kıvılcım çakar.Kimyasal reaksiyon sonucu nitrojen ayrışır ve ortaya yüksek hacimli gaz açığa çıkar. Böylece hava yastığı şişer.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Otomobil - 1 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status