Karlı Havalarda, Araç Kullanım Önerileri

Karlı havalarda hayatınızı kurtarmak için araç kullanım önerileri;

Kar yağması ile oluşan kazaları televizyondan izlemişsinizdir. Hava şartları için gerekli önlemleri almamak ve her zaman ki gibi kontrolsüz araba sürmek kazaların en büyük sebebi.

Özellikle karlı havalarda araba sürmek büyük bir beceri ister. Karlı havalarda, buzlu yollarda araç kullanmamak en iyi çözüm olsa da, işinizden dolayı ya da her hangi bir gereklilikten dolayı araç kullanmak zorundaysanız bu önerilere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Karlı havalarda nelere dikkat etmeli, nasıl araç kullanmalı;

Evet hanımlar ve beyler karlı hava da araç kullanımı için bu öneriler kaza yapmamanıza hatta hayatınızı kurtarmayı sağlar.

karli havada arac kullanmak

Kar lastikleriniz mutlaka aracınızda takılı olmalı.

Buzlanmış yolda yokuş inerken, frene aralıklarla basılmalı ve motor freninden faydalanılmalı. Gaz pedalına ise asla sonuna kadar basılmamalı ve belirli aralıklarla yavaşça basılmalı.

Ani manevralardan kaçının! Araç kaymaya başladığında, aracın kaydığı tarafa doğru direksiyonu yavaşça çevirin. Böylece aracın savrulmasını önlemiş olursunuz.

Farlarınız sürekli açık olmalı.

Sileceklerinizin donmaması için, aracınız gece park halindeyken silecek ve cam arasına karton koyun. Sileceklerin cama yapışmasını engellemiş olursunuz.

Zincir ve çekme halatınız sağlam olmalı. Takoz ve yedek ampullerinizi, eldiven ve kalın giysilerinizi yanınızda bulundurun.

Önünüzdeki araçların yol üzerinde bıraktığı izleri takip ederseniz, patinaj riskiniz de azalır.

Yolda kalma riski olduğundan, acıkmanızı önleyecek bisküvi ve enerji veren çikolata gibi besinleri her ihtimale karşın aracınızda bulundurun.

Antifrizinizi kontrol etmeyi ve tazelemeyi unutmayın.

Yedek silecek lastiği bulundurursanız, sileceklerinizde çıkacak sorunu da engellemiş olursunuz.

Zincir takılmış araç ile 50 km/saat hızın üzerinde seyretmeyiniz.

Zincir takılmış lastiğin havasını indirmeyiniz ve yükseltmeyiniz.

Zincir, seyir esnasında koparsa hemen durun. Aksi takdirde lastiklerinize zarar verirsiniz.

Patinaj zincirini kuru yolda kullanmamalısınız.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Otomobil - 351 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status