Acı Bakla Nedir? Faydaları ve Kullanım Şekli

Acı bakla (Lupinus), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 200 kadar türü içeren bitki cinsi. 3000 yıl önce bazı türlerinin tarımına başlanmıştır.

Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30-120 cm’e kadar boylanabilir. Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika’da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir. Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.

Türkiye hem kültürü yapılan türler ve onların yabani formları, hem de sınırlı amaçlarla kültürü yapılan acı bakla türleri açısından zengindir ve doğal bitki örtüsünde türleri ile bu türlere ait alt türler oldukça yaygındır.

Acı Baklanın Faydaları :

  1. Kan temizleyici özelliği vardır.
  2. Meniyi artırır.
  3. Nefes darlığını giderip, balgam söktürür.
  4. Vücutta biriken tuzu atar.
  5. Bağırsak asalaklarını döker.
  6. Böcek ısırmalarında ısırılan bölgenin üzerine sürülürse zehiri dışarı çeker.
  7. İdrar söktürür, böbrek iltihaplarını giderir.
  8. Lapası romatizma siyatik ve eklem ağrılarını giderir.

aci-bakla-nedir-faydalari-ve-kullanim-sekli

Acı Bakla Kullanım Şekli:

Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Ayrıca, tohumları hayvan yemiş olarak da kullanılmaktadır. Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 279 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status