Acı Çiğdem Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Acı çiğdem, Colchicum cinsinden bitkilerin ortak adı. 25 – 30 cm boyunda olur. Yaprakları şerit biçimindedir. İlk yazın pembe, sarı, eflatun renkli çiçekler açar. Sulak çayırlarda yetişir.

Tohumlarda bulunan colchicine maddesi romatizmaya, damla hastalığına karşı ilaçlar yapılır. Acı çiğdem bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Gölge yerleri sever. Çok su ister. Zehirli bir bitkidir. Çiğdeme çok benzeyen fakat onun gibi yenilmeyip zehirli olan bu bitkinin (Colchicum) yumruları Doğu Anadolu Bölgesinde çiğdem (Crocus) türleriyle karıştırıldığı için, bilhassa toplayıp yiyen çocuklar arasına ağır zehirlenme vakaları görülebilmektedir.

Faydaları

  1. Zehirli maddeler içermesinin yanında tıbbi kullanımı da vardır.
  2. Doğru dozlarda Romatizma ve nıkris şikayetlerine karşı faydalıdır.
  3. Romatizma ağrılarını giderir.
  4. İdrar arttırır ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır ve Zararları

Haricen; tohumları ve yumruları kullanılır. Dahilen kullanımında ise idrar arttırıcı ve söktürücü etki gösterir. Zehirli bir bitki olan Acı Çiğdem sınırlı dozda ve kısa süreli olarak kullanılmalıdır. Acı çiğdem tohumu, birkaç diş sarımsak ile havanda dövülüp elde edilen sıvı bir beze emdirildikten sonra romatizma olan yere sarılırsa faydası görülür. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanmayı derhal bırakın. Dahili kullanımda zehirlenmelere neden olabileceği için ancak bir uzman tarafından kullanılmalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri kusma, kanlı ishal, burun kanaması, salya ve saç dökülmesidir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda B12 Vitamininin emilimini engelleyerek kansızlığa neden olur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 239 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status