Adaçayının Faydaları, Zararları

Ada çayı, ballıbabagiller familyasından Salvia cinsini oluşturan kokulu bitkilere verilen ad. Tüylü ve beyazımsı bir renkte olan yapraklarının kurusu çay gibi haşlanarak içildiği gibi, et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılır. Özellikle karaciğer, ördek, kaz, tavuk ve av hayvanlarının kızartmalarında çok hoş bir koku ve tat verdiği için kullanılır. Avrupa ülkelerinin mutfaklarında kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde çok kullanılır.

Ayrıca haşlanarak yapılan çayı kadınların göğüslerini büyütmekte de yararlıdır. Ada çayı 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe ada çayı, güneşli bir yerde yetiştirilmelidir. Don olayına karşı duyarlı olduğu için, kış boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Bir başka tür olan çayır ada çayı (Salvia pratensis), çayırlarda, bayırlarda ve meralarda yetişir. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir. Çayır ada çayı (Anadolu adaçayı) batı ve güney-batı Anadolu’da bol olarak yetişmektedir. Anadolu ada çayından “elma yağı” veya “acı elma yağı” denilen yağ da üretilmektedir. Bu tür adaçayı da kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi (bahçe) adaçayına benzemektedir.

Adaçayının Faydaları:

 1. Şekerli hastaların sinirlerini teskin eder.
 2. Midevidir. Sindirimi kolaylaştırır.
 3. Dispepsi (hazımsızlık) durumunda çok etkili bir gaz söktürücüdür.
 4. Gece terlemelerini en aza indirger.
 5. İdrar söktürücüdür.
 6. Kadınlarda dölyatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancıları giderir.
 7. Östrojen hormonu içerir. Menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır.
 8. Adaçayının içerdiği uçucu yağ, mukoza zarlarını iyileştirdiği için ağız, dişeti ve dildeki şikayetlerle boğaz ve bademcik enfeksiyonlarına karşı iyileştiricidir.
 9. Bitki, antifungal etkiler taşır. Yani ciltteki mantarlara sürülürse onları yok eder.
 10. Adaçayı yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 11. Adaçayı dişleri beyazlatır ve sağlamlaştırır.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Adaçayı özellikle çayı demlenerek içilir. Ayrıca, yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir. Özellikle hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle yemeklerden sonra içilmesi yararlıdır. Ada çayı suyu ile ağızda gargara yapılırsa bademcik, diş eti ve boğazlarda oluşan iltihaplar kısa sürede iyileşir.

Adaçayı Zararları

Uyarı: Ada çayı fazla kullanıldığında tansiyon yükselebilir. Gebelik süresince ve emziren annelere tavsiye edilmez. Günde 3 fincandan fazla içilmemelidir. Erkeklerde cinsel gücü azaltır, kadınlar da ise artırır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 922 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status