Ağız Kanseri ve Belirtileri

Günümüzde ileri tanı yöntemlerine rağmen ağız kanserleri geç teşhis edilebiliyor. Bundan dolayı tanı ve tedavisi geciken hastaların yarısı yaşamlarını ilk 5 yılda kaybetmektedir.

Ağız kanseri lezyonları belirgin klinik semptom ve ağrı ile kendini göstermemektedir. Birçok vaka’da klinik muayene de yetersiz olduğundan tanıda biyopsi kullanılması önerilmektedir. Bu yüzden diş hekimlerine önemli bir görev düşmektedir.

Hastaların periyodik muayenelerinde iyi bir anamnez ve ayrıntılı bir muayene erken teşhiste önemli rol oynamakta ve hayat kurtarmaktadır. Rutin diş hekimi kontrolleri de bu yüzden gereklidir.

Ağız Kanseri Belirtileri

Ağızda geç iyileşen yaralar, lenflerde büyümeler, ağız yumuşak dokularının esneklik kaybı ve hareket zorluğu, kulak ağrısı, kanama, dişlerde hareketlilik, konuşma ve yutma güçlüğü, protez kullanmada zorluk ağız kanserlerinin klinik belirtileridir.

Önemli: Standartlara uygun olmayan dolgu ve protezlere dikkat edilmelidir.

agiz-kanseri-ve-belirtileri-

Ağız kanserlerine neden olan risk faktörleri şunlardır;

Alkol.

Sigara ve diğer tütün ürünleri.

Kötü beslenme.

Virüsler (Human Papilloma Virus; HPV).

Lökoplaki ve liken planus gibi kansere dönüşme riski taşıyan yumuşak doku lezyonları.

Yumuşak dokulara ve dile temas eden kötü yapılmış diş restorasyonları, taşkın dolgular, hatalı kuron köprü restorasyonları, dil sırtını kesecek şekilde aşınmış diş dokuları.

Tıbbi standartlara uygun olmayan dolgu ve protez malzemeleri (kron, köprü, estetik dolgu malzemeleri).

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status