Akciğer Embolisi Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Akciğer Embolisi, sık rastlanan ağır bir hastalık türüdür. Bazen ani ölümlere neden olur. Akciğer atardamar sistemi içinde tıkayıcı bir nesnenin (vakaların büyük çoğunluğunda bacaklarda veya küçük leğen içinde tıkanmış bir toplardamardan kopup gelen bir kan pıhtısı) geçeceği damar çapının yetersiz olduğu yerde tıkanıp kalmasıdır. Akciğer anjiyografisi bir bilgilendirme muayenesidir ve gereken acil tedavinin türünü saptamaya yarar.

Damarlarda kan dolaşımı ile taşınarak, bir kan damarını tıkayabilir, bunun sonucunda söz konusu damarın beslediği bölgeye kan ulaşamaz. Akciğer embolisi, akciğer atardamarı veya onun dallarından bir ya da birkaçının pıhtı, enfekte pıhtı, hava, kemik iliği, amniyotik sıvı, parazitler, yağ veya enjekte edilen çeşitli maddeler ile tıkanması sonucu ortaya çıkan klinik tablodur. Akciğer arteriel dolaşımına giren 15 mikrondan büyük materyaller pulmoner dolaşımda takılırlar ve takıldıkları damarı tıkarlar. Buna akciğer embolisi (pulmoner emboli) denir. Tıkanan damarın çapı ne kadar geniş olursa, akciğer embolisinin kliniği de o kadar ağır olur.

Belirtileri

Akciğer embolisinin belirtileri, tıkanmanın yeri ve kansız kalan bölgenin boyutları dahil olmak üzere, birkaç etmene bağlı olarak gelişir.

Görünür bir nedeni olmadan
Ansızın soluksuz kalma hissi
Soluk alırken göğüste ağrı
Baygınlık hissi
Öksürükle kanlı balgam çıkartma
Nabızda hızlanma

Tanısı

Akciğer embolisi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, derhal bir doktora başvurun. Acil tıbbi girişime ihtiyacınız olabilir. Pulmoner embolide erken tanı hayat kurtarıcıdır. Tanı için hastadan ayrıntılı bir hikaye alınması gerekir ayrıca hekim gerek hikaye alırken ve gerekse tetkikleri isterken pulmoner emboli olasılığını düşünmeli ve buna yönelik olarak hastada risk faktörü varlığını araştırmalıdır. Risk aktörlerinden bir veya birkaçının varlığı ile birlikte bir başka nedene bağlanamayan ani nefes darlığı ve arter kan gazı analizinde kandaki Oksijen miktarında düşme saptanması durumunda pulmoner emboli akla gelmelidir. Tanı için standart akciğer grafisi, arter kan gazı analizi, EKG, EKO kardiografi, bacak ve baldır toplardamarlarının Dopler ultrasonografisi, akciğer sintigrafileri ve spiral BT gibi yöntemlerden yararlanılır.

Risk Oluşturan Durumlar

Uzun süreli olarak yatakta hareketsiz kalmak (ameliyat sonrası dönemde v Aşırı pıhtılaşmaya neden olan genetik faktörler,eya yatalak hastalarda)
Pelvik venler, bacak ve baldır venlerinde kan akımında azalmaya yol açan gebelik; batın içi tümörler
Kanser hastalığı, bazı böbrek hastalıkları, gebelik, bazı kan hastalıkları,barsak hastalıkları, doğum kontrol ilaçları gibi bazı ilaçlar
Kalp yetersizliği
Varisler
İleri yaş
Aşırı kilo

Tedavisi

Bunlardan birinci grup, akciğer embolisi teşhisinin konulduğu andan itibaren başlayan heparin ve ona benzer, kan pıhtılaşmasını engelleyici ve enjeksiyon şeklinde yapılan ilaçlardır. Tedavinin ilk aşamasında bu ilaçlar kullanılır. Birkaç günlük bir tedaviden sonra, hastanın uzun süre evinde tedavisini sağlayacak, tablet şeklindeki ilaçlarla bu tedaviyi devam ettirmek gerekir. Tedavi süresi risk faktörüne bağlı olarak değişmekle birlikte, 3 ayla yaşam boyu arasında değişir. Örneğin hastalık genetik bir faktöre bağlıysa, bu yüzden bir pıhtılaşma sorunu yaşanıyorsa, bu genetik faktör yaşam boyu devam edeceği için, tedavinin de yaşam boyu devam etmesi gerekir.

Öneriler

Yağ içeriği düşük, liften zengin bir diyet uygulayın.
Düzenli olarak fizik egzersiz yapın.
Uzun süre oturmanız gerektiğinde, ayağa kalkın, yürüyün ya da bacaklarınızı hareket ettirin.

Yukarıdaki öneriler, akciğer embolisi veya arterlerinizde başka tıkanmalar ya da daralmalara karşı yardımcı olabilecek durumlardır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 29 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status