Akdiken Nedir? Faydaları ve Kullanım Şekli

Hünnapgiller familyasındandır. 1-3 m boyunda küçük  veya çalı görünümünde bir ağaçtır. Dalları karşılıklı ve uçlarında diken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş iken olgunlaşınca siyah bir renk alır. Yaprakları karşılıklı yumurta veya kalp şeklinde kenarları kertiklidir. Çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve topluca demet gibi bir arada bulunur.Sarımsı yeşil renkli olup oldukça küçüktür. Çiçekleri yazın açar. Meyveleri önce yeşil olgunlaşınca siyah renkte yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5-8 mm çapında dört adet çekirdek bulunur. Tadı mayhoş ve biraz da acı olan meyveler bitkinin tohumunu taşırlar.

Faydaları

  1. Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır.
  2. 15-20 tane meyve şiddetli ishale neden olabilir.
  3. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur.
  4. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.
  5. Balla karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir.
  6. Kalp çarpıntılarına iyi gelir.
  7. Sarılığa iyi gelir.

Nasıl Kullanılır

Meyveleri, kök ve kabukları kullanılır. Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Fazla miktarda yenilirse şiddetli karın ağrısı yapabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yaprakları ezilerek kanayan yaraya konursa kanamayı azaltır. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.

Bileşimi 

Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

NOT: Olgunlaşmamış meyveleri kullanılmaz. Fazla kullanılırsa karın ağrısı, bulantı, kusma yapar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 237 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status