Antibakteriyel Sabunlar Kanser Riski Taşıyor

Antibakteriyel, anneler için adeta sihirli bir kelime. Bunlar sayesinde çocuklarını mikroplara karşı korunduklarını zanneden annelere seslenen Prof. Dr. Rasim Küçükusta, ‘Oysa bu ürünlerin günlük hayatta kullanılması düşündüğümüz kadar faydalı değil’ dedi.

Hormon Bozuyor

Ev temizlik ürünlerinde, parfümlerde, kırtasiye malzemelerinde, hatta ilaçlarda, yiyeceklerde ve içeceklerimizde bulunan binlerce katkı maddesinin insan sağlığına zararları olduğunu söyleyen Küçükusta, özellikle antibakteriel sabunların içinde bulunan ‘triklosan’ın kanserojen madde içerdiğini ve hormon bozukluğuna neden olduğunu kaydetti.

Triklosan içeren antibakteriyel sabun, deodorant gibi ürünlerin insan sağlığı üzerine pek çok olumsuz etkileri olduğu idda eden Küçükusta, ‘Kanada Tıp Birliği bu maddenin bakterilerde antibiyotik direncine yol açtığını ve triklosanın sudaki klor ile reaksiyona girmesiyle kanser oluşumunu harekete geçirdiğini ortaya çıkarttı. Antibakteriyel sözüne kanmayın; sabun, jel, diş macunu, deodorant ve diğer benzeri ürünleri alırken triklosan bulunmayanları tercih edin’ diye konuştu.

antibakteriyel-sabunlar-

Triklosan hakkında detaylı bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status