Ardıç Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Ardıç, servigiller (Cupressaceae) familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalı formundaki taksonların ortak adı. Üremesi için bir başka türe bağlı olabilmektedir. Ardıç tohumları yere dökülür ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu tarafından yenmedikçe çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşu dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar kolayca çimlenir.

Türkiye’deki en eski ardıç ağacının Konya, Taşkent Alata (Balcılar)’da bulunduğu iddia edilmektedir. Bu iddiaya göre bin veya 2300 yaşında olan bu ağaca yöresel oalrak ağıl ağaç denilmektedir. Ardıç tohumları pek çok hastalığın tedavisinde “bitkisel ilaç” olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ardıç tohumları yemeklere koku ve tat vermek maksadıyla da kullanılırlar – özellikle yağlı et yemeklerinde yemeği “hafifletmek”te de çok yararlıdır.

Faydaları

 1. Dallarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulursa, cilt hastalıklarına iyi gelir.
 2. Ardıç terletici bir bitki olduğundan romatizma ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 3. Kandaki şeker miktarını düşürür.
 4. Regl ağrılarını dindirir, kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
 5. Nefes kokularını giderir.
 6. Kansızlığa iyi gelir.
 7. İdrar söktürür.
 8. Rendelenmiş meyveleri sirke içine konup bekletildikten sonra bir bezle alın üzerine sarılırsa baş ağrılarını giderir.
 9. Taze meyvelerin ezilmesiyle elde edilen şurup öksürüğe çok iyi gelir.
 10. Taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılır.
 11. Kanı temizler, bunun için ilk gün 4 tane ardıç meyvesi yenilir. Sonra her gün bir tane artırılarak 12 gün devam edilir. On ikinci günün sonunda birer adet azaltılarak 12 günde böyle yemeye devam edilirse kanı temizler.

Nasıl Kullanılır

Ardıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek (kaynatmadan) suya karıştırarak da kullanılabilir. Ardıç tohumunun dışında, ardıcın odunu ve dallarından elde edilen ardıç katranı da kullanılır. Odunundan kalem yapılır, dallarından elde edilen katran ise egzama ve uyuz gibi bazı cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

Bileşimi 

Esans, glikoz, sakaroz, juniperin, yünen, borneol, terpineol, izoborneol, kamforu, sidrol, dipenten, d-a pinen, a-felandren, reçinemsi madde, çeşitli asitler vb.

Yan Tesirleri

Böbrek hastalarına ve hamilelere yasaktır. 6 haftadan fazla kullanılmaz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 293 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status