Armut Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Armut, gülgiller (Rosaceae) familyasının Maloideae alt familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait ağaç nitelikli bitki türleriyle, bu türlerden bazılarının yenilebilir meyvelerinin ortak adı. Her iki yarıkürenin ılıman iklim kuşağı ülkelerinde yetiştirilen armut, dünyanın en önemli meyve ağaçlarından biridir. Armut ağacı tepeye doğru genişleyen ve olgunlaştığında 13 m’ye ulaşan boyuyla elma ağacından daha uzun ve daha diktir. Armut, genellikle bir yaşındaki anaç armut fidanları üzerine aşılma ya da çelikleme yoluyla üretilir. Armut ağaçları oldukça uzun ömürlüdür (50-75 yıl) ve iyi bakılıp budanmazsa boyları iyice uzar. Dikildikten 4-7 yıl sonra meyve vermeye başlayan bir armut ağacının bazı türleri dikildikleri ilk yıllardan itibaren meyve verir ve 8-10 yaşlarındayken 25-50 kg meyve verebilir.

Faydaları

 1. Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır.
 2. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder.
 3. İdrar söktürücüdür.
 4. Kanı temizler.
 5. Kansızlığa iyi gelir.
 6. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir ve zihin yorgunluğuna iyi gelir.
 7. Nıkris (gut) ve romatizmada faydalıdır.
 8. Nezleye iyi gelir.

Nasıl Kullanılır

Yemeklerden önce yenilmesi tavsiye edilir. Mümkünse çekirdekleri ile birlikte yemek daha faydalıdır. Çekirdeği, aç karına yenirse bağırsak kurtlarını dökmeye de yardımcı olur. Armut taze olarak yenebileceği gibi pişirilerek de yenebilir. Az kalorili fakat buna karşılık bol lifli ve mineralli bir meyve olan Armut, diyet yapanlar için de faydalıdır. Ferahlık veren bir meyve olduğu için hamilelerin kusmalarını azaltır.

Zararları

Belli bir zararı olmayan armut, tansiyon düşürücü etkisi ile düşük tansiyonu olan kişiler tarafından az miktarda tüketilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 673 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Armut Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli (1 Yorum)

Yorum Yaz

 1. derya dedi ki:

  süper ödevimsonunda biti

DMCA.com Protection Status