Astigmatizm Nedir? Tedavisi Nasıldır

Gözdeki korneanın kenarlarının düz olmaması veya göz merceğinin henüz gelişmemiş olması nedeniyle objelerin bulanık ve dalgalı görünmesi durumuna Astigmatizmdenir. Yaşı ufak çocuklarda hafif astigmatizm çok yaygındır ve çoğu zaman kendiliğinden geçer. Belirgin astigmatizm mevcutsa,  yakın objeleri görmek zorlaşır, aynen hipermetroplarda olduğu gibi. Bu durumda düzeltici gözlüklerin kullanılması gerekebilir.

Bu şekilde nesnelerin görüntüsü görme noktası üzerine düşer, ancak bu görüntü oval ya da yamuk görüntüdedir. Aynı cismin bir kısmı net, bir kısmı bulanık olarak görünür. Beynin düzeltme mekanizmaları bozuk olan kısımları düzeltirken net olanlar bulanıklaşır ve baş ağrısı gelişir. Astigtamtizma baş ağrısının yaygın sebepleri arasındadır. Miyop ve hipermetrop ile birlikte görülebilir.

Büyüklük silindirik camlarla düzeltilir. Yönü ise astigmatın aksi olarak ifade edilir. Buraya kadar anlatılan astigmat çeşidi kendi içinde bir düzen içeren bir yamukluk olan düzenli astigmatizmayı anlatmaktadır. Burada yamulan sadece bir aksta olmaktadır. Buna düzenli Astigmatizma adı verilir. Ancak gözün yapısal özelliği ya da sonradan geçirilen travma ve enfeksiyon gibi nedenlerle korneada düzensiz yamuklar gelişebilir.

Düzenli astigmatın tedavisinde birinci kademe tedavisinde ters yönde yamukluk içeren silindirik mercekler kullanılır. Bu Camlar gözden bir miktar uzak olduklarından görüntüyü bir miktar bozar.

İkinci kademeyse kontakt lensler gelir. Ancak bu lenslerinde gözdeki yamukluğa uygun özel yapım lensler olması ve uygulama sorunları nedeniyle çok kolay söylenemez.

Üçüncü kademeyse Excimer Laser – wavefront tedavisi gelir. Burada korneal yamukluk laser ışınları ile düzeltilir. Düzensiz astigmatın yalnızca laser tedavisi ile düzeltilme şansı vardır.

Tedavisi

  1.  Gözlük
  2.  Kontakt lens (sert lens veya torik yumuşak lens)
  3.  Eksimer lazer (LASİK veya PRK)

18 yaşından büyüklerde, bazı hallerde 16 yaşından sonra, 5 diyoptriye kadar olan astigmatlara eksimer lazer uygulanabilir. Yüksek astigmatlarda gözlükle net bir görüntü sağlamak zordur. Bu kişilerde eksimer lazerle tedavi en iyi çözümdür.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 136 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status