Avokado’nun Sağlığa Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır

A ve E vitamini, B gubu vitaminleri ve potasyum içeren bir bitki olan Avokado; ayrıca enerji değeri yüksek, yağ ve protein açısından da oldukça zengindir.


Avokadonun Faydaları:

  • Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.
  • Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.
  • İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

Ayrıca;

Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avokado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avakado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Avokado Nasıl Kullanılır? Avokado, yağı ve suyu hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu için kozmetik alanında cilt kremi, losyon ve güneş yağlarında kullanılır. Cildi korur ve besler. Özellikle kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derilerin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Avokadonun içi ezilerek bal ve biraz elma sirkesi ile karıştırıldıktan sonra çırpılmış bir yumurta sarısı ve 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı bu karışıma yavaşça karıştırılarak hazırlanacak maske cilt kırışıklıklarını gidermede oldukça etkilidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status