Bademcik İltihabı Nedir? Belirtileri, Teşhisi, Nedenleri ve Tedavisi

Bademcik, ağzın iki tarafında da yer alan, ağza giren zararlı mikroorganizmaları filtreleyen lenf düğümcükleridir. Ağız da aşırı bakteri bulununca artık iltihaplanmaya başlar ve şişer. Buna da bademcik iltihabı (tonsilit) denir. özellikle çocuklar arasında çok yaygındır. Çocuğunuzda bademcik iltihabının bu belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir.

Eğer çocuğunuzun boğazına bakarsanız, bademciklerin kızarmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Bazen de, bademciklerin üzeri beyaz veya sarı renkli bir maddeyle kaplanmış gibi olabilir. Çocuğunuzun bademciklerinin iltihaplı olup olmadıklarını anlamayabilirsiniz; eğer bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Belirtileri;

  1. Boğaz ağrısı
  2. Başağrısı
  3. Ateş ve üşüme, titreme
  4. Boğaz ve çenede ağrıyan bezler
  5. Yutkunma sırasında ağrı

Nedenleri;

Evde pasif sigara dumanı, beslenme yetersizlikleri, aşıların eksikliği, bazı anatomik özellikler, down sendromu gibi sendromlar, gastroesöfageal reflü, yuvaya, kreşe gitme, anne sütü ile beslenme eksikliği, nörolojik ve immunolojik başta olmak üzere hastalıklarda sıklığı artar. Aerobik, anaerobik bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler bademcik enfeksiyonuna yol açabilir.

Teşhis

Badmecik iltihabı belirtileri gribinkilere benzer. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyüyüp hassaslaşabilir.

Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da sizin veya çocuğunuzun geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktorunuza başvurun; boğazınızı muayene ettikten sonra hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alacaktır.

Tonsillit günümüzde oldukça yaygındır. Tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde abse oluşumuna yol açabileceği için, tonsillit mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavisi

Kendinizde veya çocuğunuzda bademcik iltihabı belirtileri görürseniz, bol bol dinlenin, yumuşak yiyecekler yiyin ve boğazınızı rahat-atacak sulu gıdalar alın. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltır. Aspirin veya benzeri ilaçlar (acetaminopen gibi), yardımcı olabilir.

İlaçlar

Bir bakteri enfeksiyonu söz konusu olursa doktorunuz ağızdan antibiyotik alınmasını tavsiye edebilir (10 gün kadar). Belirtiler birkaç günde geçer. Streptokok bakterilerinin bazı türleri nefrit (böbrek iltihabı) veya romatizma da yapabilir. Bunun için antibiyotik tedavisine gerekli süre devam edilmelidir.

Ameliyat Ne Zaman Gerekli

Antibiyotikler sayesinde artık her bademcik iltihabının standart tedavisi, eskiden olduğu gibi ameliyat değildir. Ancak, sık tekrarlayan boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı halinde bunu bir doktorun değerlendirmesi gerekir. Doktorunuz streptokok enfeksiyonu olup olmadığını araştırmak üzere boğaz kültürü yapılmasını isteyebilir. Streptokoklar, iltihaplanmaya neden olan bakteri türü mikroplardır. Bakterilerin neden olduğu iltihaplarda da antibiyotik tedavisi iyi sonuç verir.

Aşağıdaki Durumlarda Ameliyat Yapılabilir

Çocuğunuzun solunumunu engelleyecek derecede bademciklerin büyümüş olması.
Çocuğunuzda yutkunma güçlüğü bulunması.
Sık tekrarlayan boğaz ağrısı.
Sık tekrarlayan boğaz iltihaplanması.
Bademcik iltihabının orta kulak iltihabı, sinüzit, vs. gibi komplikasyonlara neden olması.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 16 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status