Başparmak Çıkıntısı (Bunyon) ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Ayağın başparmağına fazla yüklenip yada aşırı yük bindirme sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Günümüzde daha çok ve özellikle bayanlarda bu durum görünür. Çünkü bayanların yaptığı yanlış ayakkabı tercihi ileri ki zamanlarda bunyona sebep olur. Bu kötü senaryoyla karşılaşmamak için topuksuz,yuvarlak ve yumuşak derili ayakkabılar tercih edilmeli.

Başparmak Tedavisi

Başparmak tedavisinde öncelikle ayakkabı değiştirilmeli yuvarlak uçlu ve yumuşak ayakkabılar giyilmeli. Eğer bu şekilde bir yanıt alamıyorsak, ameliyat ile başparmak düzeltilir. Kişi ameliyattan sonra 3 hafta ayağına hiç basmamalı ayağın şişmesini önlemelidir. Daha sonra yavaş yavaş yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca tedavi döneminde varis çorabıda kullanılabilir. Fakat tedaviden 4 hafta sonra kişi normal yaşamına dönebilir araba dahi kullanabilmektedir. Asıl amaç ameliyattan sonra ayağın şişmesini engellemek için ayağa baskı uygulanmamasıdır.

basparmak-cikintisi-bunyon-ve-tedavisi

Rahat ayakkabılar her zaman ayak sağlığını korur. Topuklu ayakkabı giymek zorundaysak bile arada ayakkabılar çıkartılıp ayak dinlendirilmelidir. Ayak tabanından ortasına doğru alçalan hafif dolgu topuklu ayakkabılar en sağlıklı ayakkabılardır. Ayrıca giyilen ayakkabı yumuşak deriden ve kaliteli olmalıdır ki ayak kokusuna ve şekil bozukluklarına yol açmasın.Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status