Behçet Hastalığına Karşı Dişlerinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin

Doğu toplumlarında sık görüldüğü için İpekyolu hastalığı diye de anılan Behçet hastalığı Türkiye için önemli bir sorun. Türk Nöroloji Derneği Nöro-Behçet Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Gülşen Akman Demir, Türkiye’de Behçet hastalığının her 250-500 kişiden birinde görüldüğünü, Nöro-Behçet hastalığının ise Behçet hastalarının yüzde 5’inde gözlemlendiğini belirterek, “Nöro-Behçet hastalığı felçlere, denge bozukluklarına ve ağır bilişsel yıkıma yol açıyor. Ağız temizliğine dikkat etmek ve göstergeleri iyi değerlendirmek gerekiyor. Hastalığın tanı ve tedavisinde geç kalınması hastaları kısa sürede ‘engelli’ haline dönüştürebiliyor. “ dedi.İlk belirtisi ağızdaki aftlarAynı zamanda İstanbul Bilim Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Gülşen Akman Demir, Behçet hastalığının nedeni bilinmeyen iltihabi bir hastalık olduğunu ifade ederek, en önemli göstergelerin ağızdaki aftlar, göz iltihapları, genital yaralar ve ergenlikteki gibi yoğun sivilce çıkarmak olduğunu söyledi.

Felç olmamak için!Behçet hastalarının yüzde 5’inde sinirlerin de etkilendiğini ve Nöro-Behçet hastalığının ortaya çıkmasına neden olan bu etkilenmelerin çok ağır sonuçlara yol açabildiğini anlatan Prof. Demir, şu bilgileri verdi: “Bu hastalarda öncelikle Behçet hastalığının olup olmadığının anlaşılması gerekiyor. Sonra da sinir sistemi yakınmalarına odaklanılması şart. Kol ve bacakta kuvvetsizlik, dengesizlik, peltek konuşma gibi belirtilerin eşlik ettiği şiddetli baş ağrısı bu hastalarda çok sık görülüyor. Böyle durumlarda nörolojik tutulum olabilir ve bu tutulum başladığında, teşhis konulup tedavi edilmeli.

Erken dönemde yakalanırsa tamamen tedavisi mümkün olan bir hastalık. Aksi takdirde, ağır denge bozuklukları, zihinsel işlevlerde bozukluklar ve felçler meydana geliyor, hasta bir şekilde ‘engelli bir hastaya’ dönüşebiliyor” dedi.Türkiye tedavide lider ülkeProf. Demir,  sözlerine şöyle devam etti: “Önemli olan göstergelere dikkat etmek ve erken teşhis. Kaldı ki, bir Türk dermatoloji hocası olan Hulusi Behçet tarafından tanımlandığı için onun ismi ile anılan Behçet hastalığı konusunda Türkiye araştırmalar ve tedavi yöntemleri konusunda lider bir ülke. Erken teşhiste, kortizon başta olmak üzere bağışıklığı baskılayıcı ilaç tedavisi hastalığa tamamen olumlu sonuç veriyor. Yeter ki hastalar ilaçları aniden kesmesinler ve hekimin uyarılarına dikkat etsinler.

” Ağız temizliği çok önemli. Hastalığın nedenlerinin tam olarak bilinmediğini ancak genetik yatkınlığı olup ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyenlerin tehdit altında bulunduğunu anlatan Demir, “Behçet hastalığı, hijyen koşullarda yaşamayan, özellikle dişlerini düzenli fırçalamayan kişilerde görülüyor. Ağızdaki mikrop ortamı, bu hastalığa zemin hazırlayan önemli etkenlerden biri” diye konuştu.Diş fırçalamada çok geriyiz. Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği’ne ait verilerden derlenen bilgilere göre, yıllık kişi başına 1 diş fırçası kullanımın olduğu Türkiye’de diş macunu tüketimi ise yaklaşık 1 tüp, yani 125 gram düzeyinde. Bu miktar Kuzey Amerika’da 412 gram, Batı Avrupa ülkelerinde ise 290 gramı geçiyor. “

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 62 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status