Bel ve Boyun Sağlığı Açısından Doğru Yatak, Yastık Seçimi Önemli!

Her geçen gün gelişen teknoloji bir çok yenilik ve kolaylık getirmesinin yanı sıra, insanı daha hareketsiz bir yaşama sevk ettiği için sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle Bilgisayar kullanımın da yaşanan artış insanların boyun ve bel sorunlarıyla daha çok karşılaşmasına neden olmaktadır. Hemen hemen her ev ve kötü ofis ergonomisine bağlı olan iş yerlerin de bu sorunlar ile karşılaşma oranı artmaktadır. Bel ve boyun ağrıları; ağır yük kaldırmak, yanlış veya ani hareketlerde bulunmak, aşırı kiloya sahip olmak, fiziksel ve zihinsel yüklerle savaşmak gibi birçok sebeplerden oluşabileceği gibi bunların yanında özellikle yanlış yatak ve yanlış yastık seçimlerimizden de kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunların yanına bir de yanlış yatak ve yastık seçimi de eklenince sorun daha da vahim hale gelmektedir.

Yanlış Yatak ve Yastık Seçimi Fıtık Oluşumuna Zemin Hazırlıyor:

Yanlış yatak ve yastık seçimi fıtığa neden olurken tam tersi olarak doğru yatak ve yastık seçimi de özellikle boyun ve bel ağrılarına yakalanmama açısından önemlidir. Çok yumuşak yatak ve yastıkların bel-boyun ağrılarını tetiklediğini, bu yüzden de vücut tipine uygun, tam ortopedik ya da yarı ortopedik yatakları ve özellikle kafanın yatağa-yere paralel olmasını sağlayan ve yan yatış pozisyonundayken omuz-boyun boşluğunu tam dolduran, orta sertlikte yastıkların kullanılması gerektiğini vurguladı. Yatak ve yastık seçiminin yanında yatış şeklinin de önemlidir. Bundan dolayı daha çok sırtüstü veya yan yatış pozisyonlarını tavsiye ederken, özellikle zayıf kişilerde bel çukurunun aşırı derece artmasına yol açan ve uzun vadede bu çukurluğun bel fıtığına zemin hazırlamasına neden olan yüzüstü yatmayı ise önermiyor. Ancak yüzüstü pozisyon dışında başka türlü uyuyamayan ince yapılı kişilerin karnının altına uygun bir yastık koyarak, belde aşırı bir çukurlaşmanın önüne geçerek yatabilirler.

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi Mümkün!

Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu tarafından Bursa merkez de bel ve boyun fıtığı hastalarında, uzun yıllardır uygulanan manipülasyon (elle tedavi) yöntemini Türkiye’de az sayıda uzman doktor biliyor ve uyguluyor. Manipülasyon (elle tedavi) tedavisinin hafif vakalarda 2-3, orta vakalarda 4-6, ileri vakalarda ise 8-10 seans ve bu seanslar 3-5 gün aralıklarla uygulanıyor. Bu tedavi sırasında rahatsızlığın olduğu bel ve boyun bölgesine ellerle bir takım bastırma, germe ve döndürme gibi teknikler uygulanıyor.

Manipülasyon ile yüzde 98 hastanın iyileştiğini, sadece yüzde 1-2 hastada ameliyat gerekebiliyor. Ameliyatın bel fıtığında ayaklarda ilerleyen kas gücü kaybı, idrar-büyük abdest kaçırma şikayeti olan ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen hastalarda, boyun fıtığında ise ellerde-kollarda ilerleyen kas gücü kaybı olanlarda ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen çok az sayıdaki hastada uygulanıyor.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 251 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status