Ben Nedir? Nasıl Çıkartılır

Vücutta bulunan benler yaz sıcaklarıyla birlikte deri kanserine dönüşmeye elverişli bir hale gelmektedir. Deri üzerinde bulunan benler güneş ışınları etkileriyle deri kanserine dönüşmektedir. Bundan dolayı güneş altına çıkarken mutlak tedbir almalısınız.

Ben nedir?

Tıp dilinde nevüs olarak adlandırılan ve halk dilinde ben olarak biline oluşumları melanositler meydana getirir. Derinin normal yapısında da bulunan melanosit hücreleri “melanin” isimli bir boya maddesi yaparak deriye rengini verirler. Benleri oluşturan hücreler de yine benzer şekilde melanin pigmenti üretebilirler ancak normal deriye göre oranları daha fazla olduğu için daha koyu renkli olarak karşımıza çıkarlar.

Çoğunlukla kahverengi ve siyah renkte olan benler daha çok zararsız oluşumlardır.Hem kabarık hemde deri seviyesinde olabiliyorlar. Kimi benlerin üzerinde tüy veya daha kalın kıl yapılarıda olabilir. Çok değişken boyutlarda gözlenebilirler.

Doğum esnasında çıkabildiği gibi sonradanda çıkabilir.Benler düşük ihtimalde olsa deri kanserine dönüşme ihtimali vardır.Bundan dolayı bir benin doğumdan itibaren var olması onun iyi huylu olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı bir bireyde ortalama 13-15 adet ben mevcuttur. Bu sayı yaşla ve ultraviyoleye maruz kaldıkça artış gösterir. Benler görünüşlerine, renklerine, bulundukları yere veya köken aldıkları hücrelere göre farklı isimlerle adlandırılırlar.

Vücutta bulunan benler çeşitli sebeplerden dolayı artış gösterebilir. Bazı benler güneş ışınlarının etkisi altında ortaya çıkar veya çoğalır. Benzer biçimde yaşlandıkça sayılarının daha arttığı, renklerinin koyulaşıp açılabildiği, daha genişlediği de gözlenebilir. Özellikle açık tenli ve uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde daha çok ben görülür.

Hangi benler alınmalıdır?

Benlerin bazı tipleri deri kanserine dönüşme riski olduğu için alınması önemlidir.

Şu türleri alınmalıdır;

  •  5 mm’den büyük olanlar.
  •  Birden fazla renk içerenler veya alacalı bir renge sahip olanlar.
  •  Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar, bir tarafa akıyor izlenimi verenler.
  •  Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler.
  •  Etrafı kızaran benler;- Sıkça tahriş olan  benler.
  •  Zaman içerisinde belirgin fiziksel değişiklik gösteren benler daha dikkatle incelenmesi gereken lezyonları teşkil ederler.

Benler hangi sebeplerden deri kanserine dönüşür?

Benlerin deri kanserine dönüşümünde güneşin önemli etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle güneşten korunma oldukça önemlidir. Güneşten korunmak için özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının en dik ve etkili şekilde olduğu saatler olan 11-15 arasında çok zorunlu olmadıkça güneşe çıkılmamalı. Çıkıldığı takdirde ise şapka mutlaka takılmalı.

Benler nasıl çıkar?

Genellikle lokal anastezi altında alınan benler ilk önce iğne yardımıyla ben ve çevresi uyuşturulur.Ben çıkartıldıktan sonra, alınan yeri kapatmak amacıyla dikiş atılır. Çıkartılan ben ise inceleme için patolojiye gönderilmelidir. Kimi benlerde, lazer, radyofrekans, kriyoterapi veya elektrokoagülasyon gibi metodlar da uygulanabilir. Bu konuda hekiminiz sizi aydınlatacak ve sizin için en uygun yöntemi size önerecektir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 2 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status