Beşparmak Otu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Gülgillerden; yol kenarında ve çayırlarda yetişen 40-70 santimetre boyunda yabani bir bitkidir. Yaprakları beşparmak şeklindedir. Rozete benzer. Gümüşi renktedir. Uzun saplı çiçekleri, yaprakların arasından çıkar. Altın sarısı rengindedir. Yaprak ve kökleri Temmuz, Ağustos aylarında toplanıp kurutulur. İçeriğinde Tannik asid, tormentillin glikozidi, tormentil kırmızısı, uçucu yağ, nişasta.

Faydaları

25 gr kadar kökü bir litre suda çay gibi haşlanıp günde bir kaç fincan içilirse ishali geçirir. Çiçeklerinden yapılan haşlaması yüzdeki lekeleri geçirir, cildi yumuşatır, güzel bir renk verir. 25 gr kadar kökü bir litre suda çay gibi haşlanıp bir fincan içilirse mide ekşimelerine iyi gelir.Ağız yaralarını geçirir. Vücuda kuvvet verir. Bademcik ve boğaz iltihaplarında bol su ile gargara yapılırsa boğazı yumuşatır. Diş ağrıları için kökü çiğnenirse fayda sağlar. Diş etlerini kuvvetlendirir.

 Nasıl Kullanılır

Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı faydalı olur. Bu gargara diş etlerini güçlendirir, diş ağrılarını ve iltihaplarını gidermeye de yardımcı olur. Çiçekleri haşlanarak cildi yumuşatmak ve ciltteki lekeleri çıkarmak için kullanılır. Diş ağrılarında kökü çiğnenebilir.

4 bardak suya 50 gr. konarak 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Günde 3 kere yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 120 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status