Biber Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Biber (Capsicum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından Capsicum cinsini oluşturan, Türkiye’de bol yetişen, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitki türlerine verilen ad.

Sivri biber, sulak yerde yetiştiği zaman tatlı olsa da genellikle acıdır. Taze iken yeşildir. Fazla olgunlaşırsa veya güneşte kurutulursa kızarır. Çarleston biber, sivri biberden daha kalın, daha etlidir genellikle tatlıdır. Domates biberi, domatese benzer, yayvan yapılıdır. Rengi kırmızıdır, ama acı değildir. Dolmalık biber, yeşil ve sarı cinsleri vardır. Dolmalık biber de fazla olgunlaşınca veya güneşte kurutulunca kızarır. Türkiye’de, Avrupa’da Paprika diye anılan cins biber ise taze iken bile kırmızıdır ve genellikle çok acıdır. Macarların ünlü [gulaş] ve benzeri yemeklerinde kullandıkları biber budur. Bütün biberler kurutulup kırmızı bir renk aldıktan sonra toz durumuna getirilir, buna “kırmızı biber” adı verilir ve “çok acı”, “acı”, “az acı” ve “tatlı” olarak ayrı ayrı satılır. Kırmızı renkli domates biberinden “biber salçası” yapılır. Biber salçası Anadolu’da çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde güneşte kızarmış tatlı biberlerden de biber salçası yapılmaktadır. Biberlerin acılık miktarını ölçmek için Scoville ölçeği kullanılır.

Faydaları 

  1. İştahı açar, mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır.
  2. Romatizmaya iyi gelir.
  3. Kanamaları önler.
  4. Cinsel arzuyu arttırır.
  5. Kırmızı biber, insanı ferehlatır ve nefes yollarını açar.
  6. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır.
  7. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
  8. Acı biber, İştah açar. Akciğerleri temizler ve balgam söktürür.
  9. Eklem iltihaplanması, diş ve boğaz ağrıları, romatizma, sindirim sistemi bozuklukları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

Nasıl Kullanılır

Sebze olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Kızartması yapılır. Ayrıca, baharatı da elde edilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 18 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status