Bostan Otu Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları, Kullanım Şekli ve Dozu

Bostan otu Nedir? Bostan otunun sağlığa ve vücuda faydaları nelerdir? Bostan otu Şevketi bostan, Cnicus benedictus, Compositae gibi isimlerle de bilinen bir bitkidir.

Tonik / kuvvetlendirici, antitussif / öksürük kesici, kan durdurucu, Meyveleri; pürgatif / müshil. Bitkiden yapılan ekstre; iltihap giderici, kalbi kuvvetlendirici, kan şekerini düşürücü. Kavrulmuş kökleri; Antibakteriyel / mikropların yaşamasını engelleyici özelliklere sahiptir.

Bileşimi 

Helme ve sepi maddeler, elma asidi, eterik yağ, madeni tuzlar, acı maddeler.

Faydaları

Her türlü alerjiye çok etkilidir. Deniz, uçak ve otomobil tutması toz ve otlardan ileri gelen nezlemsi durumlar, kurdeşen, astım rahatsızlıkları bu bitkinin etkisine dayanamaz. ( Aynı etkiler için Meryemana dikeni / Silybum marianum da kullanılabilir ). İştahsızlık, öksürük, mide – bağırsak hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, karaciğer taşları, romatizma, kan durdurucu gut.

bostan-otu-

Kullanım Şekli ve Dozu 

Alerji için 1 litre suya 2 – 3 tutam tohum atılarak 1 gün bekletildikten sonra 7 – 8 gün süreyle her gün 1’er saat arayla 1’er çorba kaşığı içilir.

Diğer etkiler için; 2 bardak kaynar suya 10 gr. bitki veya kök yada ikisinin karışımı konur. 5 dakika denlendirildikten sonra süzülür. Günde 3 defa 1’er çorba kaşığı içilir.

Zararları

Böbrek hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 189 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status