Brokoli Fazla Sevilmiyor Ama Düşük Kalorili ve Vitamin Deposu!

Brokoli sebzeler içerisinde fazla sevilmiyor. Ancak hem çocuklar için hem de yetişkin insanlar için oldukça faydalı. Şahsen bende Brokoliyi fazla sevmiyorum ama tam tersine turşusu yapıldı ve bu kadar lezzetli olduğunu o zaman fark ettim. Yalnız yemeği ile turşusu arasında çok fark var ve büyük ihtimalle sizde tatmışsınızdır. Bu da var ki yemeği ile turşusu aynı şekilde fayda içeriyor mu onu bilmiyorum. Ama demek istediğim yemeğini sevmeyen çocuklarınıza turşusunu yedirerek Brokoli’nin faydalarından mahrum kalmasını engelleyebilirsiniz.

Hem hastalıktan korunmak hem de ömrü uzatmak amacıyla bu gün pek çok sebze ve meyve sofralarımızda yer almayı bekliyor. Yaşlılarda görülen kemik erimelerine karşı koruyuculuk özelliği göstermektedir. Ayrıca yüksek tansiyon ve şişmanlığa karşı etkili olduğu birçok araştırma sonucunda belirlenmiştir. Sağlıklı ve uzun yaşam için avantaj sağlayan bir sebze türüdür.

Brokolinin yukarıdaki faydalarının yanı sıra aşağıda farklı faydalarını da aktaracağız;

Besin içeriği zenginliği nedeniyle tüketimi artan brokoli, özellikle kemik erimelerine karşı koruyucu, yüksek tansiyon ve şişmanlığa karşı da etkilidir. Brokoli, zengin vitamin içeriği, yüksek oranda lif içermesi ve kalori değerinin düşük olması nedeni ile beslenme yönünden oldukça önemli bir sebze türü. İçeriğindeki A ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum mineralleri yönünden zengindir. Kalsiyum, demir ve potasyum Minerallerince oldukça zengin olan brokoli, çocukların kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 157 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status