Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmak için Uzman Tavsiyeleri

Acıbadem Ankara Hastanesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşe Göl, el yıkamak ile bulaşıcı kış hastalıklarından korunulabileceğini söyledi.

Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Göl, bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları ile ilgili bilgi verdi. Dr. Göl, hastalıklardan korunmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirterek, “Örneğin çok kısa bir süre içinde bulaşıcı hastalık etkenlerinden korunmak, kaçınmak olasıdır. Basit önlemlerle bulaşıcı hastalık etkenlerinin kişiler arasında dolaşımının önüne geçerek salgınların artması-yayılmasını önlemek olasıdır. Düzenli bir şekilde el yıkama ile ellerimize bulaşan etkenlerden kaçınmamız ve ortamlara da ellerimizle etkenleri bulaştırmamıza sebep olabiliriz. Basitçe söylersek kış mevsimlerinde en çok karşılaştığımız grip ve benzeri hastalıklardan sadece el yıkama sıklığını arttırarak kaçınabiliriz” dedi.

Hastalık etkenlerinin vücuda girmesinde elin en önemli yol oluşturduğunu ifade eden Dr. Göl, “Çevremizde çeşitli yüzeylerde, havada asılı olarak kalan çeşitli hastalık etkenleri elimize bulaştığında canlılıklarını sürdürme şansına kavuşurlar. Bu yolla vücudumuza giriş yolu bulabilirler ve hassas, hastalığa açık dönemlerde daha da önem taşırlar. Ellerimiz temiz görünseler bile hastalık etkenleri barındırıyor olabileceğinden el yıkamanın her dönem etkin bir şekilde hastalıklardan korunmamızı sağlayacağını unutmamak gerekir. Bu nedenle temiz eller ile sağlığımızın önemli bir dış duvarı olacaktır diyebiliriz” diye konuştu.

El yıkama alışkanlığının çocukluk çağında benimsenmesi sayesinde hastalıklarla baş edilebileceğini kaydeden Dr. Göl, şöyle devam etti:

“Çocukluk dönemi hastalık etkenleri ile daha çok karşılaşılabilecek bir dönem olduğu kadar, aynı zamanda çocukluk çağında bağışıklık sistemi daha tam gelişmemiş olabileceğinden de özellikle önem taşır. Tuvaletten çıktıktan sonra el yıkamayı öğrenmiş olan bir çocuk buradan alabileceği hastalık etkenlerinden hem kendini koruyacaktır, hem de ellerine bulaşmış olan etkenleri diğer alanlara taşımamış olacaktır. Böylece sınıf, sıra arkadaşına uzattığı kalemi, paylaştığı oyuncağı mikrop barındırmayacaktır.”

“EL YIKAMADA KULLANDIĞIMIZ SUYUN TEMİZ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Kullanacağımız sabun ürününü seçerken bilmemiz gereken ipuçları olduğuna dikkat çeken Dr. Göl, şunları dedi:

“Temizlik amaçlı kullandığımız sabunların üzerinde bazı hastalık etkenleri yaşayabileceğinden özellikle toplu yaşam alanlarında katı sabun kullanımından kaçınmak uygun olacaktır. Elimize temas etmeden avucumuza alacağımız sıvı sabun ile sabun üzerine herhangi bir bulaş olmayacak, böylece bizden sonra kullanacaklar için de temiz sağlıklı bir ortam bırakabileceğiz. Çocukluk çağından itibaren hastalıklardan korunmanın en etkili, en basit, en ucuz yolunun el yıkama olduğu hep bilinmelidir.”

El yıkama ile ilgili önerilerde bulunan Dr. Göl, “Yemek yemeden ve yemek yedikten sonra, tuvaleti kullandıktan sonra, hapşırma ve öksürme sırasında ağzımızı ellerimizle kapattıktan sonra, toplu taşıma araçları, para alışverişi, ortak telefon kullanımından sonra, kedi, köpek ve diğer hayvanları elledikten sonra, okuldan ve işten eve geldikten sonra, çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra, bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra mutlaka doğru yöntemle eller yıkanmalıdır” dedi.

Elleri doğru teknikle yıkamaya dikkat çeken Göl, “Eller ılık su ile ıslatılır, avuç içine alınacak bir miktar sıvı sabun ellerin tüm yüzeylerine dağıtılır ve iyice köpürtülür. Bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı en az 40 saniye kuvvetlice ovulur. Sürenin daha kısa olması istenmemektedir. Bu amaçla çocuklarda bu süreyi sağlamak amacı ile şiir, şarkı öğretilebilir. Eller akan su ile durulanır. Özellikle halka açık ve toplu yerlerde tek kullanımlık havlu kağıt ile eller kurulanır. Kurulamada kullanılan kağıt havlu ile musluk kapatılır ve çöp kutusuna atılır” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 172 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status