Burçak Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Burçak Nedir? Burçağın sağlık ve vücut açısından faydaları ve yararları: Burçak,Lathyrus, Common vecth gibi isimlerle de bilinir. Taneleri mercimeğe benzeyen ve hayvan yemi olarak kullanılan, 50 cm boylarında, türüne göre farklı farklı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir. A ve C vitaminleri açısında zengindir. Hemen her yerde yetişir.

Faydaları

İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Ciğeri güçlendirir.

Zararları ve Nasıl Kullanılır

Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonra çeşitli ilaç yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir. Burçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır. Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Burçak Lapasının Faydaları

  1. Lapası yapılıp sert urların üzerine konulduğunda iyileştirir.
  2. Sırt ağrılarını iyi eder.
  3. Yine lapası kırılan kemiklerin üzerine bağlandığında iyileştirir.
  4. Vücutta beliren lekelerin üzerine konursa çok faydalıdır.
  5. Vücudu güzelleştirir.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 212 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status