Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Burun tıkanıklığı günlük hayatı olumsuz etkileyebilecek bir durumdur.Merdiven çıkarken zorlanılıyorsa yürüken nefes almakta güçlük çekiyorsanızsa artık hayat sizin açınızdan zor bir sürece girebilir.

Burun tıkanıklığının kendisinin başlı başına bir hastalılık belirtisi olabileceği gibi, burun akıntısı, geniz akıntısı, burundan konuşma, horlama, yüz ve baş ağrısı çocuklarda yüzde ve dişlerde şekil bozukluğu, işitme kaybı, kişilik değişimleri gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklıkları komşu organlar olan orta kulaklar ve sinüslerimiz ile ilgili hastalıklara da yol açabilirler . Özellikle çocuklarda yüz kemiklerinin gelişimini , dişlerin düzgün çıkmasını ve zihinsel aktiviteyi olumsuz etkileyebilirler.

Nedenleri

  • Burun kemiğinde kayma  olması: Burnumuzun ortasında burnu sağ ve sol olmak üzere ikiye ayıran kıkırdak bölmeye septum denir. Bir çadırın direği gibi burnun direğidir. Bu kıkırdak yapıdaki eğiklikler burun deliklerindeki hava deliklerini daraltarak nefes almayı engelleyebilir.
  • Alt burun etlerinin  büyümesi: Alt burun etleri her insanda var olan, soluduğumuz havayı ısıtan, nemlendiren ve temizleyen burun içi dokulardır. Bu dokular bazen çeşitli sebeplerle aşırı büyüyebilir ve burun kanallarını daraltabilir.
  • Burun çatısında daralma : Doğuştan olan bir sorundur. Burun dıştan mandalla sıkılmış gibi görünür.
  • Geniz eti büyümesi: Çocukluk çağı burun tıkanıklıklarının en önemli sebebidir. Çocuğun büyümesini, gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bazen işitme problemlerine de yol açabilir.
  • Yaygın burun içi polipleri: Bünyenin yaptığı rahatsızlıktır. Üzüm tanesi gibi şeffaf ve içi su ile dolu et parçacıklarıdır.

Yapılan tedaviler

  • Burun kemiği düzeltilmesi : Bu yaklaşık yarım saatlik bir ameliyattır. Zor bir ameliyat değildir. Hastanede gecelemeyi gerektirmez. Ertesi gün rutin günlük hayata dönülebilir.
  • Alt burun etlerinin küçültülmesi: Burun etleri vücut için faydalı olduğundan ötürü bu etler tamamen alınmamalı sadece işlevselliği yitirilmeyecek boyuta getirilmelidir. Son zamanlarda bu işlemi gelişen teknoloji yardımı ile daha kolay bir şekilde yapıyoruz. Burun etlerinin içerisine ses dalgaları vererek küçültme işlemini gerçekleştiriyoruz. (Radyo frekansı). Bu işlem muayenehane şartlarında bile ağrısız, tamponsuz ve kansız yapıyoruz.
  • Burun çatısının açılması : Estetik burun cerrahisi ile mümkün olur.
  • Geniz eti alınması: Genel anestezi ile hastane şartlarında yapılan kısa bir ameliyattır.
  • Burun içi poliplerinin tedavisi: Poliplerin tedavisinde hem ilaçlar hem de endoskopik ameliyatlar yapmaktayız
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status