Çam Fıstığı Nedir? Vücuda Faydaları, Kullanım Şekli, Üretimi ve Çeşitleri

Çam fıstığı, fıstık çamının (Pinus pinea) kozalaklarından çıkarılan sert kabukların kırılması sonucu elde edilen ve besin değeri oldukca yüksek bir besin maddesidir. Akdeniz ülkelerinde yetişen bu ağaç şemsiye görünümünde 20 m’ye boylanabilen geniş tepeli bir çam türüdür. Kozalak üretimi 20 yaşından sonra başlar. Yenilebilir ve yüksek ticari değeri olan bir tohumdur. Türkiye’de Aydın, Muğla ile İzmir ili Bergama ilçesine bağlı Kozak yöresinde üretimi yapılmaktadır. Türk mutfağında pilav, dolma ve helvanın bir malzemesi olarak kullanılır.

Üretimi

Fıstık çamının kozalakları olgunlaşınca ağaçtan bir sopa yardımıyla düşürülür ve güneş alan bir yerde serilir. Kozalaklar sıcağın yardımıyla açılarak içindeki tohumlar dışarı çıkarılır. Tohumlar suda yumuşatılarak içindeki fıstığın ayrılması sağlanır. Tohumu kaplayan ince zar temizlenir ve son olarak fıstık kurutulur. Kurutulan fıstıktan çıkan fıstıklar çuvallanıp satışa hazır hale getirilir.

Çeşitleri

Türkiye’de çam fıstığı Türk Standartları Enstitüsü tarafından 3 tipe ayrılmıştır.
Kozak tipi, yumuşak, iri ve dolgun gövdeli
Aydın tipi, iri-ufak ve az dolgun gövdeli
Maraş tipi, uzun ince ve gevrek

Faydaları

  1. Vücuda enerji verir ve vücudu şişmanlatır.
  2. Akciğer hastalıklarına, verem ve bronşite karşı faydalıdır.
  3. Kan tükürmeye ve öksürüğe iyi gelir.
  4. Ruhi sıkıntıyı giderir.
  5. Cinsel isteği arttırır.
  6. Mesane ve Böbrek iltihaplarına iyi gelir.
  7. Kalp hastalıklarında faydalıdır.

Nasıl Kullanılır

Balla macun yapılıp yenirse vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. Dövülüp çorbası hazırlanarak içilirse doğumu kolaylaştırır. Yer Fıstığı ile birlikte yenirse mideyi kuvvetlendirir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 21 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status