Çam Sakızı Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Çam ağaçlarının gövdelerindeki yarıklardan elde edilen yapışkan madde. Reçine ya da kolofan olarak da bilinir. Çam sakızı, sarı, kristal görünümünde, ısıtıldığında yumuşayan, terebentinde ve başka birçok çözücüde kolayca çözünen bir maddedir. Boya, kâğıt, sabun ve yapıştırıcı yapımında kullanılır.

Çam sakızı üretiminin büyük bir bölümü ABD’nin güney eyaletlerinde bulunan genç çam ormanlarında gerçekleştirilir. Türkiye’de de Akdeniz ve Batı Anadolu bölgelerindeki kızıl çamlardan elde edilir. Bunun için çam ağacının kabuğu bir kuşak biçiminde kesilir ve kesikten sızan yapışkan sakız, ağaca bağlanan metal bir kapta toplanır. Yılda birkaç kez toplanırsa daha kaliteli olur. Toplanan sakız büyük damıtma kazanlarında damıtılarak arıtılır. Bu işlem sırasında yan ürün olarak terebentin ve çam esansı elde edilir. Kâğıt üretiminde kullanılan odun hamurundan ve eski çam kütüklerinden de çam sakızı çıkarılır. Bazı reçineler, parfüm yapımında büyük değer taşıyan güzel kokulu yağlar içerir.

Faydaları

  1. Solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan çamsakızı, akciğer iltihaplarına ve öksürüğe karşı faydalıdır.
  2. Sesi açar.
  3. Mideye kuvvet verir.
  4. İdrar yollarındaki hastalıklara karşı da faydalıdır.

Nasıl Kullanılır

Gül suyu ile karıştırılıp göze damlatılırsa göz ağrısını giderir. Çam sakızı, birer çay kaşığı un ve karabiberle karıştırılıp badem yağıyla kaynatıldıktan sonra yumurta akı ile birlikte basura sürülürse, basur memesini düşürmeye yardımcı olur. Çam sakızı, adından da anlaşılacağı gibi sakız olarak da çok eskilerden beri kullanılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 158 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status