Çay Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Çay, çaygiller familyasından işlenmiş yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen tropikal ve astropikal iklimi olan birçok yerde değişik çeşitleriyle yetiştirilen bir bitkidir. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensistir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır.

Ülkemizde de Doğu Karadeniz bölgesinde, Rize ve çevresinde çay üretimi bolca yapılmaktadır. Kısa saplı, almaşık dizili, derimsi yapılı, uzunca ve sivri uçlu, kenarları dişli yaprakları vardır. Çiçekleri beyaz, bazı türlerde hafif sarı ya da pembemsi renkli ve hafif kokuludur. Bitkinin tohumlarını taşıyan meyvesi odunsu yapılı, üç gözlü ve kapsül biçimlidir.

Faydaları

  1. Çay uyarıcı etkisi ile vücuda zindelik verir.
  2. Yorgunluğu giderir.
  3. Zihni uyarır ve konsantrasyonu kolaylaştırır.
  4. İdrar söktürücüdür.
  5. İshali keser.
  6. İltihaplanmayı önler.
  7. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur.
  8. Kalp krizi riskini azaltır.
  9. Kılcal damarları kuvvetlendirir.
  10. Sindirimi kolaylaştırır.

Zararları

Çayın, bütün bu yararlarının yanında, fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. 1-2 bardak çay sindirime yardımcı olurken, çok çay içmek ise sindirim sisteminin aşırı uyarılmasına sebep olabileceğinden rahatsızlık verebilir. Ayrıca, çayda bulunan bazı maddeler vücudun demir mineralini emmesine engel olabilmekte ve bu nedenle demir eksikliğine bağlı kansızlığa zemin hazırlayabilmektedir. Bundan dolayı, çayı yemeklerle birlikte içmemek gerekir. Bununla birlikte, çaya sıkacağınız bir kaç damla limon, çayın bu olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. Uyarıcı etkisi olan çay fazla içildiğinde çarpıntı ve uykusuzluk da yapabilmektedir.

Nasıl Kullanılır

Çay severek tüketilen bir içecek olmasının yanında cilt bakımı için de kullanılabilir. Çay cildi sıkılaştırır ve güneşin zararlı ışınlarından korur. Soğuk çay ile gözlere pansuman yapılırsa gözü dinlendirir ve gözaltındaki şişlikleri indirir. Banyodan sonra saçlar çay suyu ile durulanırsa saçları parlatır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 220 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status