Cipsin Zararları

Cipsin zararları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Cips tüketmesi özellikle de maç seyrederken mutlaka tüketilen bir aperatiftir. Ancak faydalı olduğu konusunda hiç de güzel bilgiler gelmemektedir. Ancak şunu hatırlatalım cips de diğer zararlı besinler olduğu gibi büyük bir ticaretin parçasıdır. Ancak bu ticarette malesef zararlı çıkan tüketicilerdir.

Her gün milyonlarca kişinin tükettiği cipsler tehlike saçıyor. “Cips yemek yağ içmekten farksız” diyen uzmanlar, kanserden obeziteye, diyabetten kısırlığa ve Parkinson’a kadar birçok hastalığa neden olabildiğini ifade ediyor. İçinde yüzde 10 oranında doymuş yağ ve yüzde 3 oranında trans yağ bulunan cipslerden günde 35 gramlık bir paket yiyen kişi, yıl boyunca 5 litre yağ içmiş gibi oluyor. Dünyadaki birçok sivil toplum örgütü, üniversiteler, vakıflar ve dernekler, cipsin zararlarını anlatırken, ülkemizde de tüketim her yıl artıyor.

Tehlikeli Hastalıklar

cips

İngiliz Kalp Sağlığı Vakfı’nın (BHF) yaptığı araştırma da, 35 gramlık cips paketinde 2.5 çay kaşığı yağ kullanıldığını ortaya çıkardı. Cipslerde yağdan başka tuzun da olması tehlikeyi büyütüyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda Kurumu’na göre de bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Günde 2 paket cips yiyen bir kişi, bu oranları fazlasıyla aşıyor. Fazla alınan yağ ve tuz; kolestrol, kalp krizi ve felç gibi tehlikeli hastalıklara yol açıyor.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 31 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status