Civan Perçemi Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır.

Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Aslında çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur. Türkiye’de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu  kullanılmaktadır.

Faydaları 

 1. Vücuda kuvvet ve zindelik verir.
 2. İştah açar.
 3. Uyarıcıdır, sinirleri kuvvetlendirir.
 4. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür.
 5. Hazmı kolaylaştırır.
 6. Göğsü yumuşatır ve balgamı söker.
 7. Adet söktürücü özelliği ile adet dönemi ağrılı ve gergin geçen bayanlar için faydalıdır.
 8. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 9. Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır.
 10. Mide hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir.
 11. Basur memelerine karşı faydalıdır.
 12. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür.

Banyosunun Faydaları 

Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir.

Tazesinin faydaları 

Taze civan perçeminin sıkılmasından elde edilen suyu nefes yollarını temizler, kan dolaşımını ve kalp atışlarını düzene sokar.

Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

Güzellik 

Yüzdeki çöküntülere suyu sürülürse düzelir. Bunun İçin ; bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur, 20 dakika demlenip süzülür. Akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır. Zamanla cilt düzelir.

Çay Hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre suya 20 gr konup 15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Yarım banyo için

100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 dakika suda kalınır, banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.

Zararları

Civan perçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 374 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status