Çoban Çantası Nedir? Vücuda Faydaları, Kullanım Şekli ve Çayı

Turpgillerden bir çeşit yaban bitkisidir. Yol kenarlarında tarla kenarlarında yetişir. 40 cm boylarında, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. Meyveleri torbaya benzer. Yaprakları rozet şeklinde olup, demet görünümündedir. Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur. Bileşimin de Bursin, saponin, choline, acetylcholine, mallik asid, sitrik asid, asetik asid, flavonoidler, potasyum tuzları, C ve K vitaminleri.  40 cm boylarında, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir.

Faydaları

  1. Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi iç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalı olan Çoban Çantası yaralardaki, burun, mide, bağırsaklardaki kanamaları durdurmaya yardımcı olmasının yanında aşırı gelen adet kanamalarını da azaltıcı etkiye sahiptir.
  2. Basur kanamalarında da oturma banyosu iyi gelir.
  3. Varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça faydalıdır.
  4. İdrar arttırıcıdır.
  5. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur.
  6. Yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerinde faydalıdır.
  7. Kas gevşekliğine karşı etkilidir.

Nasıl Kullanılır

Bitkinin kökleri dışındaki kısmı, çiçekleri ile birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatmak suretiyle çayı hazırlanarak kullanılabileceği gibi çiğ olarak ya da pişirilerek de tüketilebilir. Tıbbi amaçla daha çok çay olarak tüketilir.

Çay: 4 bardak suya 50 – 60 gram bitki konularak 10 dakika kaynatılır. 5 dakika demlendirilip süzülür. Günde 3 kere yemek aralarında birer çay bardağı içilir.

Özsu: Taze toplanmis çiçekli saplar yikanir, kurutulmadan preslenerek suyu çikarilir ve küçük şişelere konularak buz dolabinda saklanir.

Tentür: Yeni açmis iki avuç dolusu bitki ince bir sekilde kiyilir, 1 litrelik sise içine konularak üstüne % 38 lik votka veya cin dökülerek şişeye doldurulur. 15 gün güneste veya sicak bir yerde bekletilir, süzülür.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 27 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status