Darı Nedir? Vücuda Faydaları, Kullanım Şekli ve Yetiştirildiği Yerler

Buğdaygillerden, tohumları besin olarak kullanılan ve ortalama 30 – 100 cm boylarında, dayanıklı bir bitkidir. İçerisinde çeşitli glikozitler bulunur.

dari-

 

Darının Yetiştirildiği Yerler;

Güneydoğu, İç Anadolu, Karadeniz, Ege, Marmara ve Doğu Anadolu Fethiye bölgelerinde yetiştirilir. Tohumları buğday gibi besin maddesi olarak kullanılabilen, bir veya çok yıllık bitki. Memleketimizde insan gıdası ve hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Van Gölü kıyı bölgelerinde ve Hakkari’de darı türlerinden biri olan cin darı kavrulup taştan geçirilerek kavuzlarından ayrılır.

Dane kısmı süt ve ayranla karıştırılır ve bir nevi ekmek yapılır. Bu darı aynı zamanda bozanın da hammeddesidir. Koca darı, Muğla ve Hatay bölgesinde ekmeğin ham maddesidir. Koca darı nişastası dokuma sanayii için çok elverişlidir. Darının yeşil kısımlarında bitki gençken durrin denilen bir glikozit bulunur. Bu, hayvanları zehirleyebilir. Onun için hayvanlara darılar çok taze ve yeşilken yedirilmemesi lazımdır. Bu gibi taze otları, gölgede 24 saat kuruttuktan sonra hayvanlara vermelidir.

Yurdumuzda en çok darı yetiştirilen illerimiz, sırası ile; Urfa, Diyarbakır, Zonguldak, Muğla, Siirt, Aydın, Hatay, Bitlis ve Adıyaman’dır.

Darının Faydaları

Zihin yorgunluğunu giderir.

Sinirleri kuvvetlendirir.

Hamileler için de faydalıdır.

Darı Nasıl Kullanılır?

Darıdan elde edilen un kullanılır. Darı otu hayvan ve kuş yemi olarak da kullanılmaktadır, fakat hayvanlara taze olarak yedirilirse zehirlenmelere neden olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 17 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status