Deniz Kadayıfı Nedir? Deniz Kadayıfının Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Atlas Okyanısu sahillerinden toplanan yosuna benzeyen ve sarımsı-beyaz şeritler halinde olan bir bitkidir. Denizyosunu adıyla da bilinir.Toplandıktan sonra güneşte kurutulur. Deni kokusu taşır ve tuzludur. Karbonhidrat, müsilaj ve brom,iyot,potasyum,magnezyum ve sodyum gibi mineralleri içeriğinde barındırır.

Ebru sanatında ebru hazırlanmasında kullanılan deniz kadayıfı ayrıca tıbbi alanda da kullanılmaktadır.

Genellikle suda kaynatılarak kullanılır. Besleyici özelliğinin yanında solunum yolu ve mide rahatsızlıklarında kullanılır. Solunum yolu şikayetlerinde faydalıdır. Kullanımından sonra göğsü yuşattığı ve öksürüğü kestiği bilinir. En sık nefes darlığı, bronşit ve astım hastalarına tavsiye edilir.

Sindirimi kolaylaştıran deniz kadayıfı gastrit ve ülser de etkilidir.

Kullanım şekli için farklı tarifler bulunsa da en çok kullanılan şekli ; 15- 20 gram deniz kadayıfınınüzerine 1 litre kaynar su dökülür ve 20 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde 3 defa birer bardak içilmesi nefes darlığı ve öksürük konusunda etkiler yapar.

Deniz kadayıfını kullanmadan önce bir bardak suya koyup bir kaç dakika bekletmek tuzundan arınmasına yardımcı olacaktır. Ve ben, her sabah tuzunu aldığım deniz kadayıfını bir bardak süt içinde hafif kaynatarak süzdükten aç karnına içerek tüketmek şeklinde.

Yumuşatıcı etkisi de bulunan deniz kadayıfı ülserin tahriş ettiği dokular da da yararlıdır ve gastritte ve mide ülserinde doktor tedavilerine destek olur. Ayrıca deniz kadayıfının ishali kestiği yolunda da bilgiler vardır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 294 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status