Deniz Üzümü Nedir? Deniz Üzümü Vücudu Faydaları ve Kullanım Şekli

Deniz Üzümü 2 metreye kadar yükselebilen, sarı ve kırmızı renklerde meyveler veren, dalları yeşil bir çalı türüdür. İçerisinde efedrin adlı alkaloid ve tanen bulunur. Karadeniz sahillerinde, taşlık, kayalık yerlerde yetişen ve seyrek bulunan bir bitkidir. Çok dallı, dik ve omur gövdeli küçük çalıcıktır. 50 cm. kadar yüksekliktedir. Yapraklar; 2-3’ er adet, zarımsı, kaideye döl yatağı şeklinde bitişiktir. Çiçekler; sarı ufak ve bir cinsiyetlidir. Drup halindeki erkek çiçekler daha çok ve zarımsı yapraklarla örtülüdür. Dişi çiçekler de ikişer adet olarak dal uçlarında bulunur ve 2- 4’er yapraklıkla örtülü olup, tohumların olgunlaşmasıyla etlenir ve kızarırlar. İki tohumludur.

Faydaları

Merkezi solunum sistemini uyarır, kan basıncını yükseltir. Bronş kaslarını gevşetir, gözbebeğini genişletir. Halkımız, efedrayı nefes darlığında, kurdeşen, bronşit, boğmaca nezle düşük tansiyon bazı göz hastalıkları, romatizma vs.de kullanılır. Haricen, deri sivilcelerinde (kompres) ve burun salgısı iltihabında kullanılır.

Kullanılan Kısımları

Çiçek açma zamanında ( Mayıs- Haziran aylarında ) yerüstü kısımları toplanır. Gölgede veya 45 derece ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin rengi yeşil, kokusuz ve yakıcı acı bir tattadır. Kabul edile rutubet % 12 dir balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Nasıl Kullanılır

Kuru dalları suda kaynatılıp suyu içilerek kullanılabileceği gibi meyveleri de yenebilir. Bütün bu yararlarının yanında, uykusuzluk, huzursuzluk ve dolaşım sistemi problemlerine neden olabileceği için dozunda ve kısa süreli kullanılmalıdır. 1 çorba kaşığı 400 gr. 5 dakika kaynatılır. Günde 3 defa yemekten evvel birer çay bardağı alınır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 244 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status