Dil Neden Çatlar, Dil Çatlamasının Nedenleri?

Dilin mukozası, kenidisini çok çabuk yenileyen hücrelerden oluşmaktadır. Bu ölü hücrelerin sistemli olarak temizlenmesi gerekebilir. Bu temizlik işi, tabii olarak çiğneme esnasında gerçekleşebilir.

Dilin mukozası, kenidisini çok çabuk yenileyen hücrelerden oluşmaktadır. Bu ölü hücrelerin sistemli olarak temizlenmesi gerekebilir. Bu temizlik işi, tabii olarak çiğneme esnasında gerçekleşebilir. Şayet çiğneme esnasında alınan gıda maddeleri sert ve lifli değilse temizlik tamamen gerçekleşemez. Nedeni ise sert ve lifli gıda maddeleri, mesela körpe sebze ve meyveler dili temizleyen en bilinen besinlerdir. Şayet bu gıda maddeleri kafi seviyede alınmazsa dilin o tabii, canlı pembe rengine benzeyev gittikçe değişebilir, bozulabilir.Genelde sıhhatli insanların beslenme alışkanlıklarına göre bu pembe renk farklı tonlara bürünebilir.

Dilin üstünü kaplayan katmanın sıkça yenilenmesi, rahatsızlıklardan çabucak etkilenmesinin nedenini de kolaylıkla açıklar.Dilde görülmekte olan 1 iltihaplanma, organizmanın demir veya vitamin azlığının belirtisidir.

Dilinizi kendi kendinize tedavi edebilirsiniz. bunun için küçük 1 aynayla incelemek, parmakla dokunarak tedavi etmek kafidir. Hekiminiz, istenirse mukozadan hücre alıp laboratuvar incelemesi de yaptırtabilir.

Dil, cildimizden çok daha basit etkilenebilen, daha cılız ve daha nemli 1 organdır. Bu sebeple en kolay doku düzensizliği, zedelenme veya tahribat, görünümünde çabucak farklılıklar yaratır. Böyle 1 sorunla karşılaştığınızda hiç vakit yitirmeden hekiminize başvurmalısınız.

Değişmeler ya dilin renginde, veya dokusunda meydana çıkmaktadır. Dokuda çıktığında, kişi lezzet alma duyusunda da 1 değişmeler hissedebilir. Lezzet alma duyusu zayıflar ; dil, ağız içinde sertleşmiş benzeri 1 duyguya kapılırsınız. Hatta dil hissizleşebilir ve böyle zamanlarda insan, kenidisini tedavi etmekten kaçınmalıdır.

Dildeki yaralar veya kabarcıklar kolay 1 gargarayla bile iyileşme görülebilir. Ancak bu durum gerçek 1 rahatsızlığı gizlemiş de olabilmektedir. Bu yaralar aft, mantar enfeksiyonu, herpes benzeri 1 virüsün neden olduğu doku bozukluğu olabilmektedir. Bu benzeri zamanlarda 1 sindirim sistemi uzmanına, 1 gastroenteroloğa veya 1 cildiye uzmanına başvurulabilir. 1 iç işleri mütehassısı da ilk seviyede tanı koyabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 112 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status