Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş gıcırdatması veya diğer bir adıyla diş sıkması tedavi edilmediği zaman ilerleyen yaş ve geçen zaman içerisinde ciddi derecede sorunlara neden olabilir. Kötü sonuçlarla karşılaşmamak için tedavi yöntemlerine başlamak gerekir. Bakalım diş sıkmanın tedavi yöntemleri nelerdir, tedavisi için neler yapılabilir.

Diş sıkma tedavi yöntemleri;

Gece Plağı

Diş sıkma sorunu olan henüz yüz kaslarında veya çene eklemi bölgesinde şikayetleri başlamamış hastalara,sıkmanın vereceği zararları en aza indirgeyebilmek amacı ile uygulanan şeffaf plaklardır.

Okluzal Splint

Diş sıkması veya farklı nedenlerle,ağız açmada kısıtlılık,çene eklemi ve yüz kaslarında ağrı,çene ekleminde tıkırtı sesi vs. olan hastalar artık bu aşamadan sonra çene eklemi hastası olarak kabul edilmeli ve mutlaka bir çene eklemi uzmanı tarafından muayene edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. İşte bu aşamada uygulana Okluzal Splintle tedavi apareyleridir.Vakanın durumuna göre uygulanması gereken çok farklı çeşitleri mevcuttur. Ancak doğru teşhis sonucu doğru splintin uygulanmasıyla tedavide sonuca ulaşılabilir. Mutlaka hekim tarafından takibi gerekli bir tedavidir. Doğru teşhis ve tedavi için hastanın bir eklem uzmanına başvurması çok önemlidir. Aksi halde,konunun uzmanı olmayan bir hekimin eklem şikayetleri bulunan hastaya gece plağı uygulaması yapması söz konusu olabilmekte,bu durum tedaviyi sağlamadığı gibi hastanın gecikmesine ve eklem içi dejenerasyonun artmasına neden olmaktadır.

Fizik Tedavi

Bruksizm sonucu ortaya çıkan çene eklemi şikayetlerinin tedavisi aslında multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Kas ağrılarını azaltılması ve doğru postürün sağlanması amaçlı fizik tedavi olanaklarından da faydalanmak gerekebilir.

Egzersiz

Tedavi sırasında hastaya,çiğneme kasları ve çevre dokulardaki kasılmayı rahatlatacak aktif yada pasif egzersizler önerilebilir.

Farmakolojik

Eklem şikayetlerinde ve bruksizmin varlığında ilaçlar tedavi edici özellik taşımaz ancak,ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar semptomların (ağrı vs.) azaltılmasında ve ağzın daha rahat açılmasında etkili olabilir.

Psikiyatrik Destek

Hastaların sıkıntı ve gerilimlerinin çözümlenmesine yardımcı olarak,fonksiyon bozukluğuna yada şikayetlerin artmasına yol açan ikincil psişik faktörlerin ortadan kaldırıldığı tedavi seçeneğidir.Kişinin sorunları ile baş edebilmesinin sağlanması tedaviye yardımcı olacağı gibi bruksizmi de önemli ölçüde azaltacaktır.

Sonuçta; Diş sıkma gıcırdatma alışkanlığı olan kişiler, zaman içinde ciddi fonksiyon bozuklukları yaşayacakları gibi bu durum yaşam kalitelerinde de bir düşüşe neden olacaktır. Bu açıdan bakıldığında diş sıktığının farkında olan daha büyük sorunları yaşamamak için mutlaka konunun uzmanı bir hekim ile görüşmelidirler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 15 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status