Diş Gıcırdatmanın (Diş Sıkma) Oluşturduğu Problemler ve Belirtileri Nelerdir

Diş gıcırdatma ağız da ve çiğneme sistemin de problemlere yol açmaktadır. Geceleri istem dışı dişlerinizi sıkıyor, gıcırdatıyor, buna bağlı dişlerde aşınma sorunu yaşıyor, soğuğa karşı hassasiyet ile karşılaşılıyor. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa bakın ne gibi problemlere yol açıyor.

Dişlerde oluşan aşınma:

Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda dişlerin çiğneyici yüzeylerinde aşınmalar oluşur.Bu durum ön dişlerde diş boylarında kısalmaya yol açacağından estetik sorunlar yaratacağı gibi,arka dişlerde de aşınma olduğundan çenenin dikey boyutu dediğimiz boyut azalır,bunun sonucunda da kişinin yüz kaslarında (özellikle çiğneme kaslarında) fonksiyon sırasında ağrılar oluşur.

Dişlerde kırılma:

Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.

dis-gicirdatma-

Aşırı hassasiyet:

Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir. Ani diş sızlamaları başlar.

Diş etlerinde çekilme:

Bruksizm, özellikle genç hastalarda, dişetlerinde hızla gelişen çekilmelere yol açabilmektedir.

Dişlerde sallanma:

Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler çevresindeki doku gevşeyerek dişlerde sallanmaya yol açar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına da neden olur.
Yanaklarda iritasyon (tahriş): Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır.

Kas ağrısı:

Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur.

Baş ağrısı:

Çene ve yüz kaslarında oluşan spazm ağrıları yansıyan ağrılara yol açarak zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Hatta,yansıyan ağrılar nedeniyle boyun bölgesine ve sırta kadar varan ağrılara dahi neden olabilir.

Çene ekleminde ağrı:

Dikkate alınmayan ve belirti verdiği halde önemsenmeyen bruksizm sonucunda,çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, tıkırtı sesi,ağız açmada kısıtlılık,ani çene kilitlenmeleri olabilir.

Önemli:

Bu belirtiler diş gıcırdatmanın hemen başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre bazen yıllar sonra görülebilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirti gösterebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status