Diş Otu Nedir? Diş Otu Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Diş otu Maydanozgillerden bir alt grubu olan Ammigillere dahildir. Diş otunun tarihte kullanıldığı eski mısır yazıtlarından Papirus’ta geçmektedir. Eskiden çiçek sapları kürdan olarak kullanılırken meyve çayı da böbrek taşlarına karşı kullanılmıştır. Tarihte ilk defa ilmi araştırmalar 1879’da Mısırlı Mustafa Efendi tarafından yapılmış ve Böbrek ve mesane taşlarını düşürmek için kullanılmıştır. Bu araştırmaları başta Almanya’daki çalışmalar takip etmiştir. Bitkinin asıl vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olup zamanla dünyanın hemen her yöresine yayılmıştır. Amoni kelimesi Ammos’dan türemiş olup kum anlamına gelir. Çünkü bitki kumlu yerlerde yetişir. Visnaga kelimesi ise çift sivri kelimesinden türemiş olup çiçeklerinin şemsiye ve şemsiyeciklerden oluştuğuna işarettir. Bitkiye diş otu veya kürdan otu denmesinin sebebi çiçek saplarının kürdan olarak kullanılmasından dolayıdır.

Faydaları

Damar genişletici ve spazm çözücüdür. İdrar söktürür. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Astım ve bronşitte faydalıdır. Astım şikayetlerini azaltmasının yanında astım nöbetlerini de önleyici etkiye sahiptir. Kalbi kuvvetlendirir.

Nasıl Kullanılır

Diş otunun meyvesi suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilerek kullanılır.

ve; 

a) Araştırmalara göre Diş otu meyvesinden elde edilen natürel ilaçlar başta; hafif koroner yetmezliği ve Angine pektoris (göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile ortaya çıkan nöbet hali= kalp anjini)
b) Komisyon E’nin 15/04/1994 tarih ve 71 nolu Monografi bildirisine göre Diş otu meyvesinin Koroner yetmezliği, kalp anjini, astım, boğmaca, yüksek tansiyon ve kalbin yavaşlamasına karşı kulanılabileceği beyan edilmiştir.
c) Homeopati’de Diş otu meyve tentürü başta kalp kaslarında kan akışını artırır ve Angina pektoris (kalp anjini), astım, boğmaca ve Amfizem’e karşı kullanılır.
d) Halk arasında kalp, akciğer, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, me-sane ve böbrek kramplarına karşı ve kalp kaslarındaki kan akışını artırıcı özelliktedir.

Çayı
Diş otu meyvesinin çok nadiren çayı içilir, genellikle hazım ilaçları tercih edilir fakat çayını içmek isteyenlerin uzun süre ve çok olmamak şartıyla içmelerine müsaade edilebilir. Yarım kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300ml kaynar su ilave edilir. 10-15dk demlenmeye bırakıl-dıktan sonra süzülerek içilir.

Yan tesirleri
Diş otu meyvesinin aşırı miktarda alınması halinde baş dönmesi, bulantı, kabızlık, iştahsızlık, baş ağrısı, kaşıntı ve uyuyamama gibi rahatsızlıklara neden olur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 339 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status