Dişbudak Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Dişbudak, zeytingiller (Oleaceae) familyasının Fraxinus cinsini oluşturan türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaç türlerinin ortak adı. Kuzey yarıkürede yetişen 70′e yakın türü bulunan dişbudak cinsi üyelerinin bazılarına, Kuzey Afrika, Güney Asya, Cava gibi uzak güney bölgelerinde de rastlanır. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunurlar. Yaprak döken veya bazen herdem yeşil ağaç veya çalı formunda olabilirler. Olgun odunlu ağaçlar gurubundandır. Dış odunu geniştir. Sert ağır, sıkı yapılı bir ağaçtır. Kolay işlenir. Zor yarılır. Kuru ortamda dayanıklıdır. Havanın değişen etkilerinden çabuk bozulur. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkılamaz.

Fraxinus oxycarpa Raywood Benson AZDişbudak ağacı şah ve filizden büyüyebilir. Azami 300 sene yaşar. Kerestesi açık renkli ve parlaktır. Karadeniz ,Marmara ve Trakya sahillerinde ve İç Anadolu’nun iç kesimlerinde bulunur. Genellikle karışık orman halindedir. Adapazarı dolaylarında üst yanlız başına orman oluşturur.

Faydaları 

  1. Antioksidandır.
  2. Soğuk algınlığı ve kas ağrılarına iyi gelir.
  3. Yaprakları romatizma ve gut ağrılarını hafifletir ve anne sütünü arttırır.
  4. Kabukları ateş düşürücü ve idrar söktürücüdür.
  5. Tohumları idrar arttırır.
  6. Ödemlerde faydalıdır.

Kullanım Şekli

Bitkinin kullanılan kısmı; yaprakları, kabuk ve tohumlarıdır. Yapraklar haziran-temmuz ayları arasında toplanır. Gölgede kurutulur. Yapraklarında reçineli maddeler, tanen, uçucu yağ ve glikozitler vardır.

Yaprakları (60 gram) bir litre suda haşlanıp düzenli olarak sabah ve akşam birer kahve fincanı içilirse idrar söktürücü, müshil ve süt ifrazını arttırıcı ve romatizma ve nikris tedavisinde de faydalıdır olarak kullanılır. Vücuda kuvvet verir. Ateşi düşürür.

Aynı zamanda yaprakları kabızlığa (pekliğe) karşı iyi gelir. Sürgün ilâcı (müshil) gibi tesiri, (70 – 80) gram yaprak, bir litre suda kaynatılarak fincan ile içildiği zaman görülür.

DİŞBUDAK Fraxinus, bunun tersine olarak dişbudak kabuğu, kabızlık (peklik) hasıl, eder ve bu kabuğun ateşi düşürücü tesiri vardır. Bu maksat için, kabuğun (20) gram miktarını bir litre suda kaynatmak icap eder.
Dişbudağın tohumları da ilâç gibi kullanılır. Bu tohumların (30 – 40) gram miktarını bir litre suda kaynatarak hazırlanan ilâç, sidiği söktürür ve bu suretle vücutta toplanan zehirlerin dışarıya atılmasını sağlamış olur.
Bitkinin gövdesinden elde edilen usare kullanılır. Bu usare temmuz-ağustosta ağacın gövdesine yapılan yarıklardan elde edilir. Bu usarede mannitol, şekerler ve reçine bulunur. Hafif müshil etkilidir. Özellikle çocuklara su veya süt içinde eritilerek verilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 343 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status