Dismenore (Ağrılı Adet) Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda yaşanan adet kanamaları bazı zamanlarda kadınlar açısından oldukça zor bir süreç olabiliyor.Bu süreci yaşamamak yada az yaşamak için kadınlara bazı tavsiyeler öneriyoruz. Adet kanaması süresince ağrı hissedilmesine dismenore adı verilmektedir. Başka anlamıyla sancılı âdet görme. Sancılı adet  kadınların yarısından fazlasında az ya da çok görülmektedir. Aslında bu durum, kanamayı kontrol altında tutmak için ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanmasıdır.

Adet sancısı, karnın alt kısımları ile kasıklarda hissedilir. Şiddetli bel ve baş ağrısı sancıyla birlikte sık görülen belirtilerdendir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, kusma, kabızlık veya ishal, halsizlik gibi şikayetler de görülebilir.

Adet sancısı genellikle adet başlamadan önceki 24 saat içinde başlar. Ağrı, kısa süreli olarak şiddetini artırır, âdetin ilk günü daha şiddetlidir ve bu ağrı adet döneminin sonuna kadar giderek hafifler.

Ağrılı adet hissedilmesini azaltmak için bazı öneriler

  • Adet döneminden önce ve adet dönemi süresince çay, kahve, kola gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Ağrılı bölgeye masaj yapılması da faydalıdır.
  • Adet sancısının, aşırı yorgun ve sinirli kişilerde daha fazla görüldüğü bilinmelidir.
  • Bu nedenle, bu dönemde dinlenmeye özen göstermeli ve çok yorucu faaliyetlerden ve stresten uzak durulmalıdır.
  • Özellikle, kabızlık şikayeti olanların lifli gıdaları tüketmeleri, bol su almaları ve sigara ve alkolden uzak durmaları yararlı olacaktır.
  • Bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir. Bunun için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / Sağlık - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status